reklama
reklama

[ZDJĘCIA] Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin uczcił wczoraj pamięć żołnierzy niezłomnych, składając znicze i wieńce pod tablicą poświęconą ppor. Henrykowi Jóźwiakowi, ps. "Groźny".
reklama

Pod budynkiem Komendy Powiatowej Policji, na którym znajduje się wspomniana tablica, zebrało się kilkoro przedstawicieli samorządów – wiceburmistrz Halina Fijałkowska, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Reder, zastępca wójta gminy Gostynin Paweł Goliszek, a także dyrektor GCKiTW w Białem Cezary Szymczak. Obecny był również Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie insp. Zbigniew Włodkowski oraz delegacja Nadleśnictwa Gostynin z nadleśniczym Jackiem Liziniewiczem na czele.

Złożenie kwiatów nastąpiło punktualnie o dziesiątej. Mimo pogodnego nastroju zgromadzonych panowała atmosfera zadumy nad przeszłością naszego miasta i historią ludzi z nim związanych.

Ppor. Henryk Jóźwiak, "Groźny" - bo taki nosił pseudonim - po II wojnie światowej wspólnie z Władysławem Dubielakiem ps. "Myśliwy" organizował Ruch Oporu Armii Krajowej na terenie naszego powiatu, a także prowadził działalność wywiadowczą w strukturach MO i UB. Udało mu się zresztą awansować na komendanta posterunku MO w Dobrzykowie (w latach 1945-46). W czasie nieudanej akcji odbicia uwięzionych żołnierzy ROAKu, 1 grudnia 1946 roku, w walce z grupą operacyjną UB pod Golonką koło Gąbina poniósł śmierć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama