Niedziela, 18.02.2018, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Prezes zgarnął krocie. Zobacz, ile Jasiński mógł zarobić w Orlenie

  • 8.02.2018, 14:04 (aktualizacja 08.02.2018 16:31)
  • MateuSz
Prezes zgarnął krocie. Zobacz, ile Jasiński mógł zarobić w Orlenie internet
Pochodzący z Gostynina Wojciech Jasiński nie jest już prezesem PKN Orlen, o czym w poniedziałek "trąbiły" ogólnopolskie i regionalne media. Na stanowisku tym zasiadał od grudnia 2016 roku i paliwowego giganta nie opuszcza rzecz jasna z pustym portfelem. Businerss Insider Polska donosi, że Jasiński mógł zarobić nawet ponad 4 mln zł. Wiadomo też na jaką odprawę może liczyć były prezes.

Raport spółki podany do publicznej wiadomości w marcu 2017 roku wskazuje, że w 2015 roku - czyli przez dwa miesiące pracy były prezes koncernu zarobił 69 tys. zł, w 2016 roku był to już 1 mln 715 tys. zł, a od 2017 roku do momentu odwołania ze stanowiska mógł otrzymać wynagrodzenie od niecałych 400 tys. zł do 830 tys. zł. Do tego dochodzą również premie. 

- Za 2016 rok Wojciech Jasiński ma prawo odebrać premię w wysokości 1 mln 560 tys. zł - podaje Businerss Insider Polska - Uchwała z początku 2017 roku daje prezesowi prawo do premii w wysokości do 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Tak więc tytułem premii w latach 2017-2018 Wojciech Jasiński mógł otrzymać od ok. 400 tys. zł do ponad 830 tys. zł.

Pojawiają się też wstępne szacunki dotyczące możliwej odprawy. Businerss Insider Polska podaje kwoty wysokości od 88,5 tys zł do nawet 190 tys zł. 

- Z naszych wyliczeń wynika, że zasadnicze wynagrodzenie w PKN Orlen przez cały okres bycia prezesem wyniosło od 2,2 do 2,6 mln zł - podaje Businerss Insider Polska - Jeżeli uwzględnimy także premie, Wojciech Jasiński mógł zarobić w paliwowym gigancie od nieco ponad 4 mln zł do nawet 5 mln zł.

Szacując wysokość odprawy Businerss Insider Polska powołuje się na raport za 2016 rok oraz specjalną uchwałę nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKN Orlen z 24 stycznia 2017 roku, która określa maksymalną wysokość zasadniczego wynagrodzenia prezesa PKN Orlen. 

Zgodnie z uchwałą może ona wynosić nawet 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez prezesa GUS w IV kwartale roku poprzedniego. Taka możliwość jest konsekwencją przyjęcia przez sejm tzw. ustawy kominowej, która ograniczyła zarobki i gigantyczne odprawy dla członków zarządu spółek z większościowym udziałem skarbu państwa.

- Wskaźnik wynagrodzenia, który był brany pod uwagę do ustalenia wysokości pensji prezesa PKN Orlen, wyniósł 4218,92 zł - informuje Businerss Insider Polska - Tym samym miesięczne wynagrodzenie Wojciecha Jasińskiego w 2017 roku i na początku 2018 roku mogło wynieść od 29 532,44 zł do 63 283,80 zł.

Odprawa może zatem oscylować w granicach od 88,5 tys zł do nawet 190 tys zł. Dla porównania Jacek Krawiec, który pełnił funkcję prezesa Orlenu w latach w latach 2008-2015 otrzymał odprawę oraz wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji w wysokości 3,3 mln zł.

Dodatkowo, jeżeli PKN Orlen skorzysta z możliwości zakazania Jasińskiemu prowadzenia działalności konkurencyjnej na okres maksymalnie pół roku, były prezes koncernu będzie otrzymywał w tym czasie połowę dotychczasowej pensji. 

MateuSz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Legion
Legion 12.02.2018, 19:46
PiS jest OK. Głosujcie na PiS jest to dobrze. Robią dużo dobra dla ludzi.
roki
roki 9.02.2018, 18:13
Prezes, a z ciebie prezes , jak z diabła - kościelny.
540
540 9.02.2018, 17:46
Wieśniak ! bronisz prezesa jak by był twoim bratem lub szwagrem, a może ci posadę załatwił !?. Święte słowa VIS za 10 % żyłby godnie jak wszyscy Polacy, i państwo było by bogatsze. Ps . Dotyczy wszystkich prezesów dużych spółek i nie tylko.
wieśniak z powiatu
wieśniak z powiatu 9.02.2018, 17:53
A tobie żal d u p e ściska bo śrubki wkręcasz za 2 koła? Trza było być prezesem a nie wyrobasem
Prezes
Prezes 9.02.2018, 17:59
Świetnie to ująłeś.... gratulacje za świetną ripostę.
Wieśniak z Kutna
Wieśniak z Kutna 9.02.2018, 17:52
Tak sobie napisałem,aby paru frajerom ciśnienie podnieść i świetnie mi się to udało....ha ha ha.
Wieśniak z Kutna
Wieśniak z Kutna 8.02.2018, 21:38
Redaktorzyno drogi piszesz to w takim stylu jak by ten Jasiński coś ukradł.Pleciesz takie farmazony tylko po to by pleść i zasiewasz niepotrzebnie agresję,której i tak nie brakuje.Moj wpis jest tego przykładem.Szlag mnie trafia jak czytam,że prezes największej firmy paliwowej w polsce dobrze zarabia.To co darmo ma pracować?!
ViS
ViS 9.02.2018, 14:27
Trzeba być naprawdę tępym obywatelem aby dawać przyzwolenie władzy na rozkradanie i trwonienie majątku narodowego - (jak mi ktoś zacznie pisać że poprzednicy też rozkradali to im odpowiem że PiS obiecywał lepsze standardy i że nie będzie rozkradał Polski - a czyni zupełnie co innego są gorsi od poprzedników )- i jeszcze jedno "wieśniaku" Jasiński nie pracuje w prywatnej spółce tylko w państwowej i krzywdy by nie miał jak by nawet 10% zarabiał tego co obecnie, a wypracowane środki zamiast trafiać do budżetu państwa i być przeznaczane na służbę zdrowia , szkolnictwo czy infrastrukturę - trafiają do kieszeni partyjnych kolesi nawet nie posiadających wykształcenia i odpowiednich kwalifikacji do zarządzania spółkami- takie są właśnie "lepsze" standardy prawych i sprawiedliwych
Jasiński
Jasiński 10.02.2018, 20:01
Chciałbyś prostaku usiąść przy stole prezesa,nie dla psa kiełbasa.Trzeba znać miejsce w szeregu!
S.E.A.
S.E.A. 10.02.2018, 20:21
Nie takim prezesom dobrali się do tyłka...,przyjdzie czas oj przyjdzie i wtedy ustawią pana prezesa w szeregu i kiełbasa będzie dla psa, a dla szefa....suchary,tylko były prezes nie będzie miał czym je pogryźć. Miłego posiedzenia.
Prezes
Prezes 11.02.2018, 13:08
Marzenia jak ptaki szybują po niebie....czekaj tatka latka...ha ha ha
S.E.A.
S.E.A. 11.02.2018, 15:53
Jak byś był prawdziwym prezesem np . PKN to byś czuł że te " latka" zlecą jak " z bicza strzelił"i dobiorą się....
Prezes
Prezes 11.02.2018, 16:41
Tobie już chyba wszystko zleciało, łącznie z poczuciem humoru.
Sens
Sens 9.02.2018, 16:48
To ty długo byłeś tępy.
Wieśniak z Kutna
Wieśniak z Kutna 9.02.2018, 16:02
Żeby nie mój wpis to byś nie miał gdzie się wyżalić,jaki to ten PIS niedobry,zapewne emeryturkę resortową ci zmniejszył,ale cóż...życie.
nie wieśniak z Gostyka
nie wieśniak z Gostyka 9.02.2018, 07:38
rzeczywiście - wieśniak za kutna.
Miastowy z Sannik
Miastowy z Sannik 9.02.2018, 17:03
Niby mieszczuch.....bez przesady.
ha ha ha
ha ha ha 9.02.2018, 09:04
raczej baran z Gostyka,nie ma Gostyka JEST GOSTYNIN.
wernyhora
wernyhora 9.02.2018, 11:23
młody jesteś i jeszcze rośniesz. Gostyk był zawsze.
Gostynin
Gostynin 9.02.2018, 13:33
tak tak Gostyk,Gostyk.....a wernyhora chyba na główkę chora.
patrząc z boku
patrząc z boku 8.02.2018, 20:43
Prezes za godzinę 500 zł.- . Pracownik PKN 50 , zwykły robol. 1 zł ,a żołądki wszyscy maja takie same ( nóż się w kieszeni otwiera...)
Xyz
Xyz 8.02.2018, 22:01
Z pisu maja pojemniejsze zoladki
Rysiek z planu
Rysiek z planu 8.02.2018, 20:49
Ale ty głupi jesteś.
Prosił o głosy dla Pawła burmistrza
Prosił o głosy dla Pawła burmistrza 8.02.2018, 15:50
i obiecywał dużo miejsc pracy hahahahahahahahahahaha
Gąbiniak
Gąbiniak 8.02.2018, 14:50
Jeśli już to pochodził z Gąbina!
szewc
szewc 8.02.2018, 17:11
Z Gąbina....i wszystko jasne.

Pozostałe