Niedziela, 18.02.2018, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Ile możesz zaoszczędzić na OC? Całkiem dużo

  • 6.02.2018, 08:59
  • Grupa Tipmedia
Ile możesz zaoszczędzić na OC? Całkiem dużo
Nie ma sensu przepłacać za OC. Poszukując obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, warto zwracać uwagę wyłącznie na cenę i kierować się nią przy wyborze. W ten sposób da się oszczędzić naprawdę duże pieniądze. Ile konkretnie? Przedstawiamy przykładowe kalkulacje.

OC zawsze takie samo

Jak żadne inne ubezpieczenie, OC jest obowiązkowe i jednakowe dla wszystkich posiadaczy aut osobowych. Wynika to z faktu, że jego warunki reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z punktu widzenia właściciela samochodu nie ma znaczenia, ile się za nie zapłaci ani w jakim towarzystwie wykupi, ponieważ zawsze zapewnia identyczny zakres ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego kierowcy sugerują się ceną, wybierając polisę OC, co należy uznać za jak najrozsądniejsze postępowanie.

Mimo że OC zawsze działa tak samo i oferuje identyczną ochronę, jego cena dla tego samego kierowcy i jego auta może się różnić nawet kilkukrotnie w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podczas gdy jedna firma będzie żądała 500 zł za polisę, inna zaproponuje zaporową kwotę 1500 zł. Dlatego tak istotne jest, żeby nie poprzestawać na jednej lub kilku ofertach i znaleźć maksymalnie tanie OC. Ile dokładnie można w ten sposób zaoszczędzić? Policzmy na konkretnym przykładzie.

Warto porównywać

Żeby sprawdzić różnice w cenie OC proponowanej przez różne towarzystwa dla jednego kierowcy i jego samochodu, należy wykonać kalkulację składki dla maksymalnie dużej liczby firm. Nie chcąc marnować na to czasu ani energii, warto wspomóc się internetowymi porównywarkami ubezpieczeń, dzięki którym można z łatwość znaleźć OC dla młodych kierowców w korzystnej cenie.

W celu ujednolicenia wyników do kalkulacji wybraliśmy 40-letniego, żonatego przedsiębiorcę z Warszawy z dwojgiem dzieci, który posiada prawo jazdo od 15 lat, w ciągu ostatnich pięciu lat nie spowodował żadnej szkody, kontynuuje polisę bez przerwy od 12 lat, ma pełne zniżki ubezpieczeniowe i jeździ 10-letnim Volkswagenem Passatem z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l i o przebiegu 150 tys. km.

Po wprowadzeniu danych na temat kierowcy i samochodu porównywarka wyświetliła oferty różnych towarzystw na ubezpieczenie OC. Jak się okazało, najtańsza polisa została wyceniona na nieco ponad 700 zł, podczas gdy najdroższa na blisko 1400 zł. Różnica jest więc bardzo duża. Należy przy tym pamiętać, że mamy do czynienia z tym samym ubezpieczeniem, który nie różni się pod żadnym względem. To tylko potwierdza, że przepłacanie za OC nie ma sensu.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:
 

Pozostałe