Niedziela, 18.02.2018, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Budynek MCK wciąż nieprzyjazny niepełnosprawnym. Rada i burmistrz nie dotrzymali słowa?

  • 26.01.2018, 07:00 (aktualizacja 25.01.2018 21:38)
  • Bartosz Nowak
Budynek MCK wciąż nieprzyjazny niepełnosprawnym. Rada i burmistrz nie dotrzymali słowa?
Osoby niepełnosprawne mogą jak na razie zapomnieć o dostosowaniu budynku Miejskiego Centrum Kultury do ich potrzeb. Rada Miejska nie przewidziała bowiem w tym roku rozpoczęcia stanowczych kroków w tej materii, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Gostynińskiego Centrum Rozwoju. Mariola Józwiak-Węclewska jest rozczarowana postawą rajców oraz burmistrza, którzy jej zdaniem nie dotrzymali danego słowa i działają niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Pod inicjatywą uchwałodawczą przygotowaną przez GCR podpisało się 829 mieszkańców Gostynina. W myśl uchwały pn. "Dostosowanie budynku Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie do potrzeb osób niepełnosprawnych", podjętej przez Radę Miejską 13 września 2017 roku przewidywano: przygotowanie niezbędnej dokumentacji (2018 r.); zakup i montaż windy zewnętrznej, która umożliwi dostęp osobom niepełnosprawnym do wszystkich kondygnacji budynku MCK; wykonanie niezbędnych prac budowlanych na zewnątrz i wewnątrz budynku (2018-2019 r.); likwidację barier architektonicznych wewnątrz budynku oraz adaptację pomieszczenia na potrzeby łazienki dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych (2018-2019 r.).

Tymczasem kompleksowe dostosowanie budynku MCK do potrzeb osób niepełnosprawnych pozostaje póki co w sferze marzeń. W budżecie miasta na ten rok znalazły się jedynie środki w wysokości 20 tys. zł na opracowanie dokumentacji technicznej. Liderka Gostynińskiego Centrum Rozwoju. Mariola Józwiak-Węclewska ma żal do Rady i urzędników, twierdząc, iż ustalenia były zgoła inne, gdyż inwestycja miała być realizowana w latach 2018-2019.

To jednak nie wszystkie zastrzeżenia kierowane pod adresem władz. Zdaniem GCR inicjatywa uchwałodawcza przewidywała inny zakres inwestycji, niż ten, który zostać ma opracowany w dokumentacji. To spowoduje z kolei, że osoby niepełnosprawne zostaną nie będą miały dostępu do wszystkich kondygnacji budynku Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie, a jedynie do sali kinowej i sali wystaw. 

- Niepełnosprawni nadal nie będą więc mieć dostępu do sal zajęć, biblioteki czy kawiarenki. Nie zostanie więc osiągnięty cel, określony w naszym projekcie uchwały i ostatecznie w podjętej uchwale jako zapewnienie dostępności dla osób niepełnosprawnych do inicjatyw kulturalnych i oferty czytelniczej, który obecnie jest uniemożliwiony z racji istniejących barier architektonicznych w budynku MCK (brak windy dla niepełnosprawnych, brak toalety dla niepełnosprawnych, brak infrastruktury budynku umożliwiającej niepełnosprawnym dostęp do budynku MCK) - wymienia M. Józwiak-Węclewska.

GCR złożyło do burmistrza i Rady pismo w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, odpowiedź nie była jednak satysfakcjonująca. 

- Szkoda, że inwestycja, której potrzebę realizacji poparło ponad 800 mieszkańców Gostynina została uznana za mało priorytetową zarówno dla Burmistrza, jak i Radnych miejskich. Mamy nadzieję na zmianę decyzji… - kwituje sprawę GCR.

Pod artykułem prezentujemy przebieg korespondencji pomiędzy GCR a Radą i burmistrzem.

Co w tej sprawie mają do powiedzenia władze miasta? Do tematu wrócimy. 

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (66)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

2016
2016 31.01.2018, 12:40
Dodam ,że radni wręcz powinni wypracować schemat,który ożywi ustawę o zachowaniu czystości w mieście i wyznaczy być może funkcjonariuszy do kontroli właścicieli psów .I nakładać mandaty na tych którzy nie sprzątają. Nie ma miejsca gdzie byłoby czysto.
Jolka
Jolka 31.01.2018, 20:56
Karac przykładnie za nie sprzątanie po swoich kundlach tak do bólu aż nauczą się porządku.Powolać odpowiednie służby,które będą karac.
2018
2018 31.01.2018, 13:07
Ja wyznaczam ciebie,żebyś sprzątał psie kupy...pasi?
2016
2016 31.01.2018, 16:42
Sprzątam po swoim psie ,pasi?
2018
2018 31.01.2018, 17:24
To i po moim posprzątaj,wtedy PASI jak dopa Kasi.
2016
2016 31.01.2018, 19:32
Rusz dupę i sprzątnij po sobie i po swoim psie .Tacy jak ty to zwykli szmaciarze i wrzody na *** społeczeństwa. Pies cie je.ał.
Terapeuta
Terapeuta 1.02.2018, 09:23
Wyzwolilem w tobie trochę agresji...pomogło?
2016
2016 30.01.2018, 20:48
Wandali za to nie brak na placu zabaw za MCK. Wcześniej furtkę otworzyli bez klucza, teraz zaczęli psuć ogrodzenie od strony górki. Duch niszczycielski zakorzeniony w narodzie.
sprawny
sprawny 30.01.2018, 16:01
Tak...tam gdzie potrzeba to nie ma - przystosowań dla niepełnosprawnych...a tam gdzie nie potrzeba to jest...kamery na pływalni.Ciekawe czy w szatniach też będą?
pełnosprawny
pełnosprawny 30.01.2018, 00:11
Biblioteka znów została bez dostępu dla mieszkanców. Ale spokojnie, moze w 2019 roku dostosują, bo obiecali, może w 2020. Już tak obiecuja prawie 20 lat bibliotece. Macie rację jeden rok w tę czy we w tę to bez różnicy. Tylko panie z biblioteki lataja z tymi książkami a to na telefon, a to pod MCK. Ale co tam ... Zawsze starsza osoba moze poczekac na książkę na siłowni pod chmurką, jak deszczu nie będzie, albo na placu zabawa mama z dzieckiem niepełnosprawnym, jak kluczy do hustawki dostanie, albo zimą na lodowisku ... Takie miasto ... Zalesie niedaleko ....
pyta się Jerzy
pyta się Jerzy 29.01.2018, 23:33
Tak w ogólności i przy szczerości,co taki Jerzy będzie mieć z tego?
jołki połki
jołki połki 31.01.2018, 14:57
Pyta się Jerzy,czy jerzy się pyta.
forfun
forfun 29.01.2018, 22:03
Kamery ciekawe komu zależy na....Widok(u)...
ciekawski
ciekawski 31.01.2018, 09:18
Chyba tylko tobie ćwoku!
żal.pl
żal.pl 29.01.2018, 21:58
Na gostynińskim basenie? Hehehe dobre sobie, a co z ochroną danych osobowych (wizerunek się wpisuje w to)? No ładnie na kamery pieniądze są a na lodowisko nie...
szogun
szogun 29.01.2018, 21:57
Ale o co chodzi Weclewskiej? Przeciez sa srodki na projekt na 2018 r. , a dalsze działania zostaną podjęte w 2019 r. Niech nie mąci więcej.
gunszo
gunszo 1.02.2018, 08:10
środki to ty widziałeś w aptece na s ra czkę
Obywatel
Obywatel 29.01.2018, 21:50
A widzieliście Państwo co się wyprawia na pływalni? Nie będzie już prywatności... właśnie instalują tam kamery...Ciekawe po co? Jakoś wandalimu tam nigdy nie widziałem.
Takie to żałosne
Takie to żałosne 29.01.2018, 21:22
Niepełnosprawna istota,czy to na umyśle,czy fizycznie -to dobrze się ma.Wszyscy o nią zabiegają,niektóre polityki we d-pe całują.Ale jak pełnosprawna istota biedna,ma żyć,to -nikogo,nie interesuje.
czarne chmury nad ....
czarne chmury nad .... 29.01.2018, 19:49

https://wiadomosci.wp.pl/zamknijcie-mordy-tak-zakonnica-z-rawy-mazowieckiej-uczyla-religii-w-szkole-podstawowej-6214598704531073a

Skąd my to znamy ??? z naszego podwórka ??? a jeśli było to jak się zakończyło dyr. Andrzejczak z SP 1 ???
Zielony gil
Zielony gil 29.01.2018, 20:30
Katechetka,nie zakonnica. Lewackie śmiecie niech dokładniej czytają.
rodzice
rodzice 29.01.2018, 20:29
może się powinno wyjaśnić ?
Miodek
Miodek 29.01.2018, 09:56
Gostynińskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych i Przedsiębiorczości reklamowane jako FUNDACJA, która jest zwykłym stowarzyszeniem zarejestrowanym w Bolesławowie....
może nie ma w tym nic sensacyjnego ale zastanawia mnie czemu od pani M. odeszło tyle ludzi, że nie może już prowadzić fundacji?
brzydka ropucha
brzydka ropucha 29.01.2018, 10:29
Jak to dlaczego? Niektórzy ludzie brzydzą się płazów.
ręce opadają
ręce opadają 29.01.2018, 10:34
Jacy wy ludzie-okrutni jesteście...a niby chrześcijanie...
Fuss
Fuss 29.01.2018, 20:37
Żeby ci galoty nie opadły.
rada
rada 29.01.2018, 10:40
nie wszyscy i odpientrol się lewaku od chrześcijan
P.burmisrz to nie ma lekko
P.burmisrz to nie ma lekko 28.01.2018, 20:36
Jest to typowy klocek z lat 60-tych,kiedy "kultura",komuna se zakładała.Zapewne znajdą się kombinatory,co dla osła swojego,będą chciały coś ugrać.
Lt
Lt 28.01.2018, 15:37
Budynek nieprzyjazny????? Co to znaczy. Mdk jest z lat 60-70 i wtedy nie budowano budynków przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. W starostwie obok sądu jest winda i nie działa od prawie roku. W szkołach są windy ale strach na nie wjechac wózkiem.
MIESZKANIEC
MIESZKANIEC 27.01.2018, 16:43
Pani dyrektor MCK też ma świeżo wyremontowany gabinet,co na to IDG? Nie słyszę żadnych komentarzy ze strony Rady Miasta,że są ważniejsze rzeczy.
266 900 zł
266 900 zł 28.01.2018, 08:23
PEWNIE MA WYREMONTOWANY GABINET. DLACZEGO NIE.
ALE CZY JĄ '' INSPEKTORAT '' SANEPIDU ZOBOWIĄZAŁ DO JAKIEGOŚ REMONTU ? DOSTAŁA NA TO PIENIĄŻKI Z BUDŻETU MIASTA i NIE WYKONAŁA POLECENIA ? RACZEJ NIE ? JEŻELI NIE TO NIE NARAZIŁA PRZEZ TO DZIECI NA ŻADNE NIEBEZPIECZEŃSTWO ? A WTEDY NIE MA CO W OGÓLE PORÓWNYWAĆ !!!
MYŚLĘ, ŻE BURMISTRZ i RADNI TEŻ TO POWINNI USTALIĆ !!!
CZEKAMY NA TAKIE PODPOWIEDZI, KTÓRE DOTYCZĄ INNYCH SZKÓŁ I INSTYTUCJI PODLEGŁYCH URZĘDOWI.
ciekawy
ciekawy 29.01.2018, 06:56
Ciekawe czy w innych szkołach były zalecenia Sanepidu i dyrektorzy je wykonali czy tylko w SP 1 Andrzejczak wyremontowała co innego ?
cała prawda
cała prawda 27.01.2018, 14:43
https://www.facebook.com/inicjatywagostynin/

IDG
cyt. : " Inicjatywa dla Gostynina:
Środki m.in. na remont małej sali gimnastycznej były przeznaczone w 2017 roku, jednak dla Pani Dyrektor były ważniejsze inwestycje np. remont gabinetu dyrektora i wicedyrektora (Protokół kontrolny z 24 sierpnia 2017 r.). To wymaga wyjaśnienia i opinia publiczna powinna być poinformowana " - koniec cytatu.
Pinokio
Pinokio 27.01.2018, 06:13
Najważniejsze,że radni mają nowe drogi do domów,a tam niepełnosprawni..... niech siedzą w chałupie na dopie i oglądają telewizję,a nie do domu kultury......po co?
pinokio nos ci sie powieksza
pinokio nos ci sie powieksza 27.01.2018, 10:50
nowa droga na wspolnej prowadzi wprost pod blok burmistrza
Fakt
Fakt 27.01.2018, 13:58
Głupi jesteś i masz wszy,albo z Sierakowka lub Lesniewic,to nie wiesz o tym,że ta droga to bubel bez oświetlenia i nigdzie nie prowadzi,bo jest na zadopiu.
marek
marek 26.01.2018, 22:41
Stare to jest dobre Wino i Skrzypce
Ustawka
Ustawka 26.01.2018, 13:14
Na koniec radni ogłoszą sukces ze się zreflektowali a mariolka wystartuje z idg do powiatu a Wróblewski do miasta , zobaczycie co za cyrk oni zrobią , tylko dwóch pozostałych kobiet szkoda. Bo są jak rzeczy wykorzystywane przez mariolke wecleską
mariolka=idg
mariolka=idg 26.01.2018, 13:48
czyli przyjaźń kwitnie? tylko kto na nich zagłosuje? wszyscy siebie warci.
2016
2016 26.01.2018, 12:52
Cały ten Dom Kultury to stary i w złej kondycji budynek . Dla osób niepełnosprawnych potrzebny jest budynek z podjazdem i z windą w środku. Wówczas nie ma problemu z przemieszczaniem się na kolejne piętra. a tak bezradność nie do pokonania.
He he
He he 26.01.2018, 17:15
Ty też jesteś stary ,trzeba cię odnowić.... trochę.
2016
2016 26.01.2018, 20:46
A tobie co nie pasuje? Nie masz pomysłu n a wpis ,więc piszesz bzdury. he,he ciapciaku.

Pozostałe