Niedziela, 18.02.2018, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Zakaz handlu w niedzielę: jest sporo wyjątków, ale i gigantyczne kary

  • 17.01.2018, 10:04 (aktualizacja 17.01.2018 10:33)
  • Bartosz Nowak
Zakaz handlu w niedzielę: jest sporo wyjątków, ale i gigantyczne kary poglądowe/internet
Nie tylko stacje paliw, ale i cukiernie, piekarnie, czy sklepy z prasą i wyrobami tytoniowymi - punktów wyłączonych z zakazu handlu w niedzielę jest więcej niż można się było spodziewać. Senat dokonał poprawek do ustawy, która czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Choć nie taki diabeł straszny, jak go malowali, to za złamanie zakazu grozi kara grzywny nawet do 100 tys. zł.

Ustawa zacznie obowiązywać z dniem 1 marca. Z początku zakupy będzie można zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w 2019 roku tylko w ostatnią, a w 2020 roku zakaz obowiązywał będzie już w każdą niedzielę. Wówczas wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto, w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

W ustawie przewidziano jednak szereg wyjątków. Bez zmian w niedziele funkcjonować będą sklepy internetowe oraz punkty gastronomiczne. Zakaz handlu nie dotknie również: sklepów z pamiątkami, kwiaciarni, piekarni, cukierni i lodziarni i punktów sprzedaży ryb z tzw. "burty, stacji paliw, sklepów z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, a także placówek pocztowych, placówek handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych. Wyjątek stanowić będzie też handel we wskazane niedziele w jednostkach wojskowych. W okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł odbywać się w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakazem nie będą musieli martwić się także właściciele placówek prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw i mleka.

 Za złamanie zakazu można jednak słono zapłacić. Ustawa przewiduje bowiem karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł, a w przypadku nagminnego łamania zakazu, nawet karę ograniczenia wolności.

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Małgorzata
Małgorzata 18.01.2018, 22:03
Jak to wszystkie sobie zapomniały,za komuny to całe tygodnie handlu nie było.Niekiedy,coś tam rzucili i uciechy było wiele.Szkoda i bieda nasza taka,że nasza pamięć,taka nijaka.
marek
marek 17.01.2018, 23:39
Od pierwszego Maja zakaz chodzenia do Kosciola w Niedziele bo 6 razy w tygodniu wystarczy niech troche Ludzie odpoczna
marek
marek 17.01.2018, 23:11
Powinna byc Kolenda raz w miesiacu , podczas Mszy zbierac na tace 3 razy ponoc Ci co handluja krzyzykami itd to co na Komunie to moga miec otwarte sklepy Ja mam meline ale dodam medaliki czy to bedzie legalne?
Marcin
Marcin 17.01.2018, 16:13
Zapomnieli o tych melinach co spiryt sprzedają nawed w niedziele
edek od kredek
edek od kredek 17.01.2018, 11:06
Piso-matoły w akcji. Reszta ze sklepów won do kościołów.
nopis
nopis 17.01.2018, 10:44
widać tutaj doskonale, kogo che się *** ustawą, która nijak się ma do podobnych tego typu poza granicami

Pozostałe