Środa, 13.12.2017, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Burmistrza wybiorą radni, nie mieszkańcy?

Burmistrza wybiorą radni, nie mieszkańcy?
Taki kontrowersyjny pomysł rozpatrywany jest przez parlament pracujący nad zmianami w ordynacji wyborczej. Jeśli owa koncepcja weszłaby w życie, najbliższe wybory samorządowe w Gostyninie wyglądałyby zupełnie inaczej niż 3 lata temu. To rada miasta, a nie obywatele dokonywaliby wyboru burmistrza. Wyobrażacie sobie taki scenariusz?

Przy ul. Wiejskiej trwają gorączkowe prace nad zmianami ordynacji wyborczej. Planowane rewolucje wzbudzają jednak skrajne emocje. Wśród nich znajduje się bowiem zapis znoszący powszechne wybory na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Za takim rozwiązaniem opowiadać się ma duża część polityków partii rządzącej, z Jarosławem Kaczyńskim na czele.

Zmiany te są tożsame z powrotem do ordynacji sprzed niemal 20 lat. Po raz pierwszy, wybory samorządowe w nowej formie przeprowadzono w 2002 roku, wcześniej to właśnie radni dokonywali wyboru włodarzy miast i gmin. Poprawka miałaby zostać zgłoszona w trakcie drugiego czytania projektu. Nie wiadomo, czy proponowane zmiany zostaną wcielone w życie. Gdyby tę ordynację wyborczą przełożyć na gostynińskie poletko i wykonać skok 3 lata wstecz, łatwo przekalkulować, kto obecnie piastowałby stanowisko burmistrza. 

Jak więc sądzicie? Włodarza powinni wybierać radni czy mieszkańcy?

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

J. K.
J. K. 8.12.2017, 16:09
może zamienimy ?: kalinowski będzie vice a fiałkowska burmistrzową .....poprawi się wizerunek
marek
marek 7.12.2017, 21:50
Najwiecej komentarzy jest na temat polityki same MUNDROLE w Tym Gostyninie ON wsycko wiedzum jeden prze drugiego Mundzejsy A teraz sluchajcie Debile prosze sobie zobaczy na You tube Kto rzadzi Polska Wy Kretyni
czarodziej
czarodziej 6.12.2017, 00:31
PIS wierzy że w wyborach każdych będzie miał większość i dlatego proponuje taką zmianę w ordynacji
się ceni
się ceni 5.12.2017, 23:08
Ja to sobie na tą leworęczną zagłosuję,bo wiem,że tą ręką się nie podciera.
Melediwa
Melediwa 5.12.2017, 21:24
Grasuje jedna paniusia. Zaprasza i zaprasza. Kutno city
Legion
Legion 6.12.2017, 10:26
To matka Marka.
emerytka
emerytka 5.12.2017, 20:50
jak nastał burmistrz to tak zwalniał emerytów z pracy z urzędu a co teraz zapomniał ? niech sprawdzi ile znowu ma zatrudnionych. I w jednostkach podległych też a przede wszystkim w szkołach - może nazwiskami zaczniemy podawać ?
a.sz.
a.sz. 5.12.2017, 21:58
w SP 1 podobno sporo emerytek ? spadkobierczynie po " starej władzy " ? może CZAS ujawnić te " gwiazdy " ?
bez nerwów
bez nerwów 5.12.2017, 21:20
Emeryt,to dzisiaj po wielu latach pracy we PRL i pod rządami PO-PSL,ma 3260zł emerytury i pracować nie musi.
pytam
pytam 5.12.2017, 20:46
podobno burmistrz nie będzie kandydował wiecie coś na ten temat?
Legion
Legion 5.12.2017, 22:27
A kto oprócz gwiazdy AKS ma startowac w wyborach ?
Angela
Angela 5.12.2017, 21:18
Zdecydowanie będzie kandydował. Sporo osiągnął. Jego postawa zjednała sobie sporo wyborców
Xyz
Xyz 6.12.2017, 08:26
Ale głupia baba jakie osiągnięcia,zejdż na ziemię i otwórz oczy.
Wielu wielu.
Wielu wielu. 5.12.2017, 23:27
Miliony wyborców.
bajkopisarz
bajkopisarz 5.12.2017, 22:08
zwłaszcza przy czytaniu bajek dla dzieci ?
Wiemy i odpowiemy
Wiemy i odpowiemy 5.12.2017, 20:57
Obecny p.Burmistrz to osoba znana i szanowana.Na chwilę obecną nie ma takiego od,od niego lepszego.
Marcin
Marcin 5.12.2017, 22:28
A były burmistrz ?
tak
tak 5.12.2017, 20:52
bo wie że przegra
atak
atak 5.12.2017, 21:02
Ale nasz szanowany p.Burmistrz to w trzy karty nie gra,tak jak jego poprzednik.
mateusz
mateusz 5.12.2017, 17:28
W projekcie PIS dotyczącego wyborów samorządowych nie ma zapisu dotyczącego zmiany wyboru burmistrzów, wójtów. Jedynie co ich dotyczy to ,że to nie oni będą organizować wyborów jako osoby zainteresowane i po drugie dwu-kadencyjność liczona od 2018r. Nie bardzo rozumiem autora, skoro rozsiewa tak nie sprawdzone informacje, chyba że chodzi o skompromitowanie projektu. Panie Redaktorze Polacy pamiętają jak wyglądały wybory w 2014 roku i zdecydowana większość opowiada się za zmianami a pańskie face-newsy na nic się zdadzą, chyba że pisaniem nieprawdy ktoś się zainteresuje.Proszę tego więcej nie robić.
pisnet
pisnet 5.12.2017, 20:38
to gdzie jest ten zapis mówiący, że dwu-kadencyjność będzie liczona od 2018 roku? mateusz chyba nie tą ustawę czytałeś. A komisarzy wyborczych będzie wybierał kto? Ten na nowogrodzkiej?
mateusz
mateusz 5.12.2017, 22:12
Porozmawiamy jak ustawa wejdzie w źycie. Teraz to bicie piany.Masz prawo być gorzej poinformowany bo jesteś w opozycji.
ODNOWA
ODNOWA 5.12.2017, 15:54
Myślę, że mieszkańcy zrozumieli co daje wygrana partii politycznej dla miasta !!! stanowiska urzędnicze dla partyjniaków z Płocka, spółki miejskie, szkoły obsadzane ludźmi z partii, gro ludzi /nie/ przygotowanych itd. Wiadomo przecież, że mamy wspaniałych lokalnych samorządowców i po co nam PARTIE ?
Lary
Lary 6.12.2017, 00:12
Darku wez idz do Wlodka na działkę...
Ferdynand
Ferdynand 5.12.2017, 17:45
Toto z Idg to raczej klakierzy nie radni, dobrze,że burmistrz bystry chłopak bo inaczej to były by tylko piaskownice i siłownie.
Mati
Mati 5.12.2017, 20:40
bystry to może jest w tańcu bo taką szkołę skończył ale w rządzeniu to żadna porządna firma by go nie zatrudniła. Popytajcie się przedsiebiorców w Gostyninie co o nim sądzą
NIIGDY
NIIGDY 5.12.2017, 19:36
NIGDY WIĘCEJ PARTYJNYCH PREZYDENTÓW, BURMISTRZÓW, NACZELNIKÓW
Xyz
Xyz 5.12.2017, 18:22
Jakie toto,twój burmistrz to dopiero jest toto;najlepiej wychodzi mu czytanie dzieciom bajek i wprowadzanie podwyżek.
Legion
Legion 5.12.2017, 22:29
Musi naprawc kase miasta po poprzednikach
A psik
A psik 5.12.2017, 20:08
A tobie,gil z nosa mundrolu.
Xyz
Xyz 5.12.2017, 20:31
Na mrozie to i owszem nie zaprzeczam przez grzeczność,tobie też i radzę iść do szkoły podszkolić pis ownię.
Legion
Legion 5.12.2017, 15:32
Powoli wraca komunistyczna władza
Marek
Marek 5.12.2017, 18:22
Psie!!!
gościu
gościu 5.12.2017, 13:42
Wiadomo, że wybory w mieście wygra PIS, dlatego nie ma się co dalej zastanawiać kto zostanie burmistrzem
pis juz pokazał
pis juz pokazał 5.12.2017, 20:53
na podstawie pawła janka bartosza i spólki co potrafią i dziekujemy
NIGDY
NIGDY 5.12.2017, 15:58
NA FUJARCE !!!!!
Kevin
Kevin 5.12.2017, 13:13
Myslalem, ze cala nowa ordynacja jest bardzo dobra, jednak ten pomysł jest głupi. Burmistrz ma byc glowa miasta, tak jak prezydent panstwa
to ja
to ja 5.12.2017, 12:45
Po zmianie ordynacji na proporcjonalną, w Gostyninie zasiedli by radni z PiS, IdG, GWS i Siemowit IV. Wybory burmistrza były by ciekawe.
gws i siemowit
gws i siemowit 5.12.2017, 20:53
a co to jest ?
wwww
wwww 6.12.2017, 09:37
poczekaj do wyborów gamoniu
2016.
2016. 5.12.2017, 12:00
W tej wersji gdy radni są z przeciwnego obozu -wiadomo jaki będzie wynik wyborów?
Sens
Sens 5.12.2017, 11:42
Tak właśnie powinno być, może wreszcie wyborcy zrozumieją na kogo głosują.

Pozostałe