Środa, 13.12.2017, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Ważą się losy M. Augustyniak. Koledzy z rady wygaszą jej mandat?

  • 21.11.2017, 10:46 (aktualizacja 21.11.2017 12:34)
  • Bartosz Nowak
Ważą się losy M. Augustyniak. Koledzy z rady wygaszą jej mandat?
Pod znakiem zapytania staje dalsza kariera samorządowa Magdaleny Augustyniak. Temat miejsca zamieszkania radnej miejskiej opuścił sale magistratu i trafił do wyższej instancji. Sprawę ewentualnej nieuczciwości M. Augustyniak bada wojewoda mazowiecki, decyzje powinny zapaść lada moment. Czy radni wygaszą mandat swojej koleżance z sali obrad, czy zrobi to za nich Zdzisław Sipiera? A może sprawa przybierze zupełnie iny obrót?

O tym, gdzie tak naprawdę mieszkać ma rodzina Augustyniaków zrobiło się głośno w lutym ubiegłego roku. Na jednych z posiedzeń urzędników i radnych miejskich, Hanna Adamska stwierdziła, że niejednokrotnie widziała jak Magdalena Augustyniak wystawiała śmieci przed swoim domem w Leśniewicach. Zdaniem sekretarz oznacza to, że radna wcale nie zamieszkuje w Gostyninie, co w świetle prawa oznacza konieczność wygaszenia mandatu.

Państwo Augustyniak stanowczo zaprzeczali takim doniesieniom, jednocześnie bulwersując się, że H. Adamska ingeruje w ich sferę prywatną. Przy kolejnych okazjach również szli w zaparte, ostatecznie sprawa ucichła na kolejnych kilkanaście miesięcy.

W ostatnich tygodniach temat znów powraca jednak na tapet. To za sprawą wojewody mazowieckiego, Zdzisława Siepiery, który postanowił zbadać sytuację. 

W odpowiedzi na pojawiające się sygnały o możliwości złamania przez radną Magdalenę Augustyniak Kodeksu Wyborczego, Wojewoda Mazowiecki zwróci się z prośbą do Rady Miejskiej w Gostyninie o wyjaśnienie sprawy i podjęcie działań zmierzających do wygaszenia mandatu radnej, jeśli sygnały te się potwierdzą - wyjaśnia Ewa Flipowicz, rzecznik prasowy  wojewody mazowieckiego. 


Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku utraty prawa wybieralności, a ta może wynikać ze zmiany przez radnego miejsca stałego zamieszkania na teren innej gminy. Przez "stałe zamieszkiwanie" należy rozumieć zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu. W sytuacji potwierdzenia zmiany miejsca zamieszkania przez radną i jednoczesnym braku podjęcia w tej sprawie działań przez radę, Wojewoda Mazowiecki ma obowiązek wygaszenia mandatu na podstawie wydanego zarządzenia zastępczego.  

Jak podkreśla E. Filipowicz, w pierwszej kolejności podejmowanie działań zmierzających do zapobiegania łamaniu przez radnych prawa należy do rady gminy i burmistrza, który prowadzi rejestr wyborców.

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (79)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 1.12.2017, 14:29
Ruda Fiona to resortowe dziecko .
Wyjazd
Wyjazd 27.11.2017, 08:50
Ludzie nie zapomną, po co taka miejsce blokuje? A takie to uczciwe miały być te ze indg?
indg
indg 27.11.2017, 09:13
zbieraja podpisy z indg i mysla że to im pomoże jak taką bedzie wojewoda wyrzucał
hi
hi 24.11.2017, 17:37
Jeżeli jedna Kobieta plotkuje na drugą, to znaczy , że jest o nią zazdrosna :-)
klan
klan 24.11.2017, 16:37
Jak nie będzie Doradcy to może MP z nim wreszcie z stamtąd odejdzie.
Marian
Marian 24.11.2017, 15:05
Jestem przerażony trochę poziomem komentarzy, ale chcę powiedzieć Państwu, że miałem osobiście zaszczyt poznać Pana Burmistrza. Prawdziwa klasa!
HAHAHAHA
HAHAHAHA 24.11.2017, 15:21
Fiona zluzoj majty
IDG zbiera podpisy po domostwach
IDG zbiera podpisy po domostwach 24.11.2017, 08:30
a słyszałem że podobnież wszystkie ich projekty burmistrz odrzucił
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 24.11.2017, 11:09
Nie burmistrz tylko ruda Fiona.
Wyborca
Wyborca 23.11.2017, 22:58
Znaczy się będą wybory uzupełniające?
do mieszkancy
do mieszkancy 23.11.2017, 18:36
przegoncie tych dziadów z igd ktorzy zbieraja podpisy pod budzet,ja bym wygonił jak by przyszli do mnie.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!! 24.11.2017, 10:16
Do rudej Fiony nie poc sie za rok wybory i niestety koniec panowania .
wyborca
wyborca 2.12.2017, 20:59
tak,tak Konrado-Romano, tak,tak, koniec waszego panowania już za rok
Parys
Parys 23.11.2017, 15:06
Co dziś odbędzie się w Urzędzie Miasta po południu?. Jedna radna jest tak "naładowana", że mnie już 2 razy informowała, iż przewodniczy dzisiaj na ważnym spotkaniu?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 24.11.2017, 11:04
Fiona jaki tabletki dzis wzielas????
Jan
Jan 23.11.2017, 22:58
Kołowate babsko!
Fiona
Fiona 23.11.2017, 18:17
No i co i co ???
mieszkaniec o igd
mieszkaniec o igd 23.11.2017, 08:25
igd znowu chodzi po mieszkaniach i zbiera podpisy do budżetu pod placyki zabaw. czy oni nie mają już dość, dajcie działać wkońcu burmistrzowi.
kłamca
kłamca 23.11.2017, 13:54
Dla czego kłamiesz, żaden projekt IdG - budowa placu zabaw nie jest na liście?
Poczytaj, zapytaj a dopiero pisz.
chodzili chodzili u nas też byli
chodzili chodzili u nas też byli 23.11.2017, 15:26
zbierają podpisy pod wszystkie projekty do wyboru do koloru każdy mógł wybrać co chce mówią
Mieszkaniec
Mieszkaniec 22.11.2017, 20:24
Co przez 3 lata robił w tym temacie Urząd Miasta,przecież wszyscy doskonale wiedzieli o dziejącym się bezprawiu.Wstyd dla miasta przed Wojewodą ,że musi rozstrzygać tak ewidentne sprawy.Czy będzie to także dotyczyło kolejnych radnych,czy sami zrezygnują?
melo
melo 22.11.2017, 18:52
Te artykuły dotyczące IDG są pisane tylko po to, żeby kilku przytłoczonych życiem ludzi miało co pisać forach. Kandydujcie w wyborach to się z was pośmiejemy, odwagi zabraknie, tchórze
miki
miki 22.11.2017, 19:20
Tak "melo" twoje spostrzeżenia są bardzo trafne,tylko o co ci chodzi?..........................bohaterze ha ha ha ...
YbaćKOD
YbaćKOD 22.11.2017, 17:07
Widzę,że niektóre POpaprańce se myślą,że urna wyborcza to taka szkatułka,wrzucisz Mikołajczyka,a wyjdzie Gomułka.Drodzy POpaprańcy to już se "ne wrati"
guguś
guguś 22.11.2017, 14:39
niech żyje PO!!!
...frajerze
...frajerze 22.11.2017, 17:35
Tak tak niech żyje,aż do śmierci,która zbliża się nieuchronnie.
123
123 22.11.2017, 13:56
Czy pani Augustyniak w chwili wyborów nie miała czynnego i biernego prawa wyborczego, czy utraciła to prawo?
Aby pani Augustyniak mogła ubiegać się o mandat radnego i go wypełniać, winna stale zamieszkiwać na terenie Gminy Miasta Gostynina z zamiarem stałego pobytu. Przy oznaczeniu miejsca stałego pobytu nie można kierować się wyłącznie oświadczeniem osoby zainteresowanej (Magdaleny Augustyniak), lub osób postronnych (członków IdG), ale zachodzi konieczność uwzględnienia okoliczności zewnętrznych, potwierdzających rzeczywiste stałe przebywanie w danej miejscowości. Faktyczne przebywanie w danej miejscowości nie może być rozumiane jedynie jako pobyt wymuszony koniecznością wykonywania w niej swoich obowiązków pracowniczych czy zarobkowych, ale musi mieć ono cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów, skupieniem w niej życiowej aktywności, związanej nie tylko z pracą, ale również z rodziną. Zameldowanie na stałe, czy czasowe nie jest jednostkową przesłanką do stwierdzenia nabycia czynnego i biernego prawa wyborczego w danej gminie. Zameldowanie na stałe na terenie danej gminy ma niewątpliwie wpływ na zmianę w rejestrze wyborców, ponieważ wpis do rejestru wyborców dokonywany jest automatycznie na podstawie stałego zameldowania, ale nie stanowi automatycznej zmiany stałego zamieszkiwania, stałego pobytu – swojego centrum życiowego. Stałe zamieszkiwanie nie musi wynikać ze stałego czy czasowego miejsca zameldowania. Osoby nigdzie nie zameldowane, stale przebywające na obszarze danej gminy mogą na pisemny wniosek zostać wpisani do rejestru wyborców. Nie jest ważnym, gdzie pani Augustyniak była zameldowana na pobyt stały czy czasowy, ale gdzie fizycznie przebywała z zamiarem stałego pobytu. Nie jest ważnym, gdzie pani Augustyniak została wpisana do rejestru wyborców, gdyż sam wpis nie kreuje podmiotowego prawa wyborczego, a jest jedynie czynnością formalną, nie stanowi podstawy przynależności do określonej wspólnoty samorządowej. Jeżeli pani Augustyniak dokonała zmiany miejsca zameldowania na pobyt stały, bez zmiany miejsca faktycznego zamieszkiwania, to na podstawie art. 383 § 3 Kodeksu utraciła prawo wybieralności.
321
321 23.11.2017, 14:02
Nie pisz tak dużo, tylko idź na Kościuszki i poświęć parę godzin a będziesz wiedział gdzie mieszka dana osoba, o której tak się rozpisujesz. Sam jestem ciekawy co z tego wyniknie, ale w nowym prawie wyborczym, które wprowadzi PIS, będzie to obojętne gdzie kto mieszka i co wtedy powiecie?
szach mat
szach mat 23.11.2017, 15:09
Święty Boże już jej nie pomoże.
były
były 22.11.2017, 10:43
Jak ta pani ma takie parcie do władzy to może niech spróbuje na sołtysa w Sierakówku.
radni klamcy
radni klamcy 22.11.2017, 08:24
POzostałych radnych też wywalić bo nie mieszkają w Gostyninie: Bartosiak- Nagodów, Krawiecka- Bierzewice,Markus- Kutno i niech diety oddają! To dopiero uczciwa gromadka.
Sedno
Sedno 22.11.2017, 09:59
Masz rację,wywalić kłamców i niech prokuratura się nimi zajmie.POkazali kolejny raz jak się dynama obywateli.
Zeus
Zeus 22.11.2017, 06:55
To będzie chwila prawdy dla kolegów z jej partii i pani Szyperskiej.zblizaja się wybory i ludzie będą pamiętać .A tej pani jeżeli potwierdza że skłamała nakazać zwrot nie słusznie pobieranej kasy.
M.
M. 22.11.2017, 00:04
a co z swieta krowa Michalem z Nagodowa
sens
sens 22.11.2017, 08:25
Odpowiedź już udzielona "święta krowa"
wyborca
wyborca 21.11.2017, 22:46
odgrzewany kotlet, niskich lotów. Jestem ciekawy zdania radnych gminnych mieszkających w mieście i radnej powiatowej, która nie mieszka w województwie mazowieckim. Mnie bardziej interesuje los Gostynina a nie walka o stołki i kto komu dokopie
ŁO matko
ŁO matko 22.11.2017, 10:38
Swoje "myślenie" i postrzeganie odzwierciedliłeś w tym co napisałeś.

Pozostałe