Środa, 22.11.2017, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Już nie "18 stycznia". Gostynińskie ulice zdekomunizowane

  • 20.10.2017, 08:08 (aktualizacja 20.10.2017 10:24)
  • tz/ UM Gostynin
Już nie "18 stycznia". Gostynińskie ulice zdekomunizowane
O zmianach nazw ulic - z tych propagujących komunizm na te bardziej neutralne - powiedziano już wszystko. Część chwali, inni krytykują, jednak samorządy muszą dostosować się do ustawy zatwierdzonej przez parlament. Zmiany dosięgły także Gostynina, gdzie swoje dotychczasowe nazwy stracą trzy ulice. O których z nich mowa?

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w Gostyninie zostaną zmienione nazwy trzech ulic:

- ul. 18 stycznia (data wkroczenia Armii Radzieckiej do Gostynina i "wyzwolenia spod hitlerowskiej okupacji). 
- ul. Rewekanta (Leon Rewekant - gostyniński działacz komunistyczny, dyrektor SP1).
- ul. Figielskiego (Władysław Figielski - urodzony w Soczewce działacz socjalistyczny i komunistyczny, zapalony marksista).

Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność - informuje burmistrz Paweł Kalinowski.

tz/ UM Gostynin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysiek
Krzysiek 4.11.2017, 20:14
A co NATO pan basenowy
rakieta
rakieta 5.11.2017, 20:27
Pan basenowy,to na start kopa we d-pe, i odpał.
tow.Buczek
tow.Buczek 3.11.2017, 21:49
Miała,nazywać się Śniecikowskiego Włodzimierza,ale zachlał i nie zdążył.Warunki były sprzyjające,cała ówczesna elita termowego hydraulika w d-pe całowała.
marek
marek 30.10.2017, 01:04
Tomas Ty cwelu Ty Bucu Ty kundlu
Ta pani
Ta pani 21.10.2017, 20:55
Przed II wojną,ulica ta zwała się Żychlińską.Ale komunistom,co jak zwykle wszystko zmieniali,nazwali,jak nazwali.Jeszcze,dwóch swoich jajcowników dorzucili,znaczy Rewekanta i Figielskiego.
2312ss
2312ss 21.10.2017, 08:25
proponuje zmienic Gostynin ul.Zalesie na Gostynin Szpital Psychiatryczny dawna nazwa
Yu
Yu 21.10.2017, 22:52
Proponuję żebyś głupot nie wypisywał.
Julian
Julian 21.10.2017, 03:26
Byłem wczoraj na cmentarzu i przechodziłem obok grobu patronów nowego ronda na ulicy Zamkowej. Może ktoś się zainteresuje tym grobem i wyda polecenie jego uprzątnięcia. Przecież to wstyd i kompromitacja jak on wygląda.
Yu
Yu 21.10.2017, 22:52
Mogłeś posprzątać, a nie się użalać.
zxy
zxy 21.10.2017, 00:37
Kaniec głupich dyskusjów,tawriszcz stalin,tak powidział-tak nasza brać tak ma.Żadnej,dobrej zmiany,nie będzie.
marek
marek 21.10.2017, 00:29
Rewekant najwiekszy Komuch Bandyta Ja Go kiedys odwiedze na cmentarzu i zrobie na co zasluguje na ......am mu na LEB
Tomas55
Tomas55 22.10.2017, 10:08
A tobie kto na..rał, że takie bzdury wypisujesz?
Ten pan
Ten pan 21.10.2017, 00:47
Jeszcze poprawię i wiadro g-wna,wyleję.
Kici kici pusiu pisiu
Kici kici pusiu pisiu 20.10.2017, 23:47
Ul. Kota Alika
marek
marek 20.10.2017, 22:47
Super pomysl Bagnisty Rewekant
gostek
gostek 20.10.2017, 22:26
Gwarantuje że
Rewekanta czy Figielskiego do dziś znało może 2-5 % mieszkańców, teraz ich małą biografię będzie znał przynajmniej co drugi obywatel .No - fajna reklama , a 18 stycznia to data jak każda inna,jedni szli na Berlin, inni uciekali i przy okazji musieli opuścić Gostynin.Takie oto wyzwolenie...
Lucky51
Lucky51 20.10.2017, 20:00
Nazwę nadano nowej ulicy - Zazamcze (2012)
Po kilku latach zmieniono na Leona Rewekanta, a Zazamcze nadano części ulicy Targowej. Teraz chcą zmienić Rewekanta na na inną, proponuję na Bagnistą (kiedyś była taka ulica, ale zmieniono na Termalną).
Felek
Felek 20.10.2017, 17:20
Proponuję zmienić ul.Konopnickiej na Obrońców Konstytucji,bo podobno Konopnicka to taka lewacka panna była.Zmiana na pewno spodobała by się mieszkańca tej ulicy.
Frank
Frank 21.10.2017, 06:47
Konopnicka byla lesbijka i kogo to opchodzi
Hi
Hi 22.10.2017, 14:31
Ty jesteś "ciepły" i też nikogo to nie obchodzi
Marusia
Marusia 20.10.2017, 16:53
18 stycznia 1945 to data wyzwolenia Gostynina przez Armię Radziecką , a nie dzień wkroczenia Armii Radzieckiej. Armia ta goniła uciekającego niemieckiego okupanta do Berlina i wyzwalała Nasze ziemie.
Ignacy
Ignacy 20.10.2017, 20:17
W podobny sposób owa armia wyzwoliła np. Litwę , Łotwę czy Estonię. Problemem jest to, że po "wyzwoleniu" uczyniła z tych krajów republiki związku radzieckiego :)
zigi
zigi 20.10.2017, 15:25
a Makulińskiego?
bez dobrych zmian
bez dobrych zmian 20.10.2017, 13:57
A ja wam mówię nic się nie zmieni ! IdG wycycka i tego beznadziejnego burmistrza i wojewodę. Wspomnicie co pisałem
anty666
anty666 20.10.2017, 12:57
Zmienić T. Kościuszki, bo za komuny też był facet co się tak nazywał
takie jaja
takie jaja 20.10.2017, 14:02
tak, tak zmienić na Płk. Mazguły,albo na obrońców demokracji...
Xyz
Xyz 20.10.2017, 12:41
Zmienic jeszcze płk.Stanisława Treli bo to był komunista nawrócony,zrobic kaczyńskich,rydzyka,pawłowicz i sobeckiej,nie zapominając o maciurewiczu.P***iło im umysły jeśli je wogóle mają.
Xyz
Xyz 20.10.2017, 13:24
Najwyższy czas zmienić burmistrza,który nie utworzył w mieście żadnego miejsca pracy.Wybory niedługo.
zyx
zyx 21.10.2017, 14:18
Od kiedy to burmistrz tworzy nowe miejsca pracy, co najwyżej w Urzędzie. Kompletnie nie orientujesz się w kompetencjach urzędniczych. Informuję więc ,że w Gostyninie rządzi IdG a Burmistrz wykonuje ich uchwały.
hi hi
hi hi 20.10.2017, 13:27
to będziesz miał szansę zamienić "laskę na kijek"
fakt
fakt 20.10.2017, 11:28
A to się komusze mordy uaktywniły,jak to będą teraz bronić swoich patronów! Brawo Panie Burmistrzu czas najwyższy zmienić te nazwy,to wielka ujma dla nas mieszkańców,że musimy mieszkać przy takich nazwach ulic.
Xyz
Xyz 20.10.2017, 13:37
Pisowski gatunek psia krew panie,siano z działki mi kradli psiakrew panie.Tacy wyznawcy chrystusa a plują jadem ,chołota.
Xyz
Xyz 20.10.2017, 13:25
Wyprowadź się do lasu albo wróć na swoją wiochę,tam nie ma nazwy ulicy jak ci wstyd.
zyx
zyx 20.10.2017, 14:04
tee....miastowy...słomę w butach sobie popraw,bo ci wystaje.
Xyz
Xyz 20.10.2017, 14:22
Może i wystaje ale tobie widać za to włosy łonowe w nosie a jak mi wystaje to dobrze-ekologia w modzie.
Buraku....
Buraku.... 20.10.2017, 17:23
jakiś ładny takis głupi.
Jok
Jok 20.10.2017, 10:16
ul. Zakładowa tez powinna zmienić nazwę, no bo kim właściwie był ten Zakładów ;)
yes
yes 20.10.2017, 14:13
tak tak powinna ,bo tam wielu komuchów zamieszkuje.

Pozostałe