Sobota, 24.02.2018, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

"Bo woda była za słona..." Budowa term to pic na wodę?

"Bo woda była za słona..." Budowa term to pic na wodę?
Ziszczenie snów o termalnym raju mogłoby zmienić gród Siemowita w krainę mlekiem i miodem płynącą, a dla ojców sukcesu oznaczałoby dożywotnie miejsce w panteonie gostynińskich samorządowców. Ba, nawet mały krok w stronę budowy parku rekreacji stanowiłby prawdziwy sus ku zwycięstwu w przyszłorocznych wyborach. Nie dziwi więc fakt, że lokalni prominenci coraz odważniej zapowiadają termalną inwestycję po nowemu. Znalezienie inwestora, który podejmie się wykonania tego zadania idzie jednak jak krew z nosa, gdyż taki biznes w Gostyninie wydaje się... zwyczajnie nieopłacalny?

Baseny lecznicze, tężnia, pijalnia wód mineralnych, amfiteatr, a nawet... delfinarium i skocznia narciarska - na jakież to rarytasy mieli liczyć mieszkańcy Gostynin dzięki budowie term. Marzenie o parku rekreacji na terenie o powierzchni ok. 17 ha, gdzie latem mogłoby się przewinąć nawet 6 tys. osób prysnęło jak bańka mydlana, a wraz z nimi ponad 7 mln zł z budżetu miasta. To, kto ponieść powinien odpowiedzialność za tę klapę - miejmy nadzieję - wyjaśni kiedyś wymiar sprawiedliwości. To jednak wydaje się tematem przemielonym do granic możliwości.

Demony przeszłości w ostatnim czasie zaczynają ustępować miejsca wizjom przyszłorocznych wyborów i związanych z nimi próbami ponownej budowy Term. Huczne zapowiedzi podjęcia się inwestycji "po nowemu" coraz częściej padają bowiem z ust lokalnych samorządowców. Obietnice te mogą się jednak okazać warte mniej więcej tyle co sławetna pre-umowa na Rynku. Dlaczego?

O ile zakresu temperatur w gostynińskim złożu geotermalnym (od 20 do 90°C) pozazdrościć mógłby sam Ojciec Dyrektor, o tyle zasoleniu wód bliżej jest do Morza Martwego, aniżeli termom w Uniejowie, czy Mszczonowie. Mianowicie? Ok. 140g/litr. Co prawda nowoczesna technologia pozwala przeskoczyć ten problem, lecz takie możliwości wcale nie przyciągają uwagi przedsiębiorców mających inwestować na gostynińskich - nazwijmy to - bagnach (wcześniej wycofała się Pol-Aqua, zainteresowanie inwestycją stracił ostatecznie także K. Majchrzak). Wydobycie wód termalnych jest bowiem opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65 °C (tutaj jest OK) i zasolenie nie przekracza 30 g/litr.

Jak dowodzą badania, jednym z poważnych problemów towarzyszących eksploatacji wód słonych jest korozja i kolmatacja instalacji obiegu wody, mająca istotny wpływ na koszty eksploatacji energii geotermalnej. Wytrącanie minerałów wtórnych z wód prowadzi do zmniejszania produkcyjności i chłonności odwiertów, ograniczenia wielkości przepływu płynów geotermalnych w instalacji, a ostatecznie skrócenia jej żywotności. Uwzględniając stopień zasolenia wody, przeanalizowano kilka wariantów wstępnego uzdatniania i odsalania, istnieje jednak bariera technologiczna limitująca ten proces -  oczyszczanie wód powinno odbywać się w temperaturach do około 35°C.

Taki stan rzeczy sprawia, że budowa Term wciąż nie schodzi z języków, lecz póki co prawdopodobnie nie wejdzie w życie(?) Czy może jednak znajdzie się chętny na inwestycję z bizantyjskim rozmachem? 

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cyganka
cyganka 6.09.2017, 20:46
Może by tak,tego kombinatora od termowania-na Madagaskar,niech goryl,jemu dogodzi.
Wawrzonowa
Wawrzonowa 6.09.2017, 20:36
Ja tak na te tyrmy czekała,d-pę łojem smarowała,przez lat 14 się nie kąpała-i co wyszło,jak zwykle pośmiewisko.
wspólna
wspólna 6.09.2017, 07:41
i na pisał to pisarz któremu płaci syn dyrektora aquaparku w Kutnie. Wyszło szydło z worka. Pisarzu otwórz oczy na to co robi burmistrz, a raczej tego co nie robi. Pieścicie go jakby był nad burmistrzem a tym czasem najprostrzych rzeczy nie potrafi zrobić
a idz pan
a idz pan 6.09.2017, 14:39
oj powialo augustsyniakiem ha ha ha
helga
helga 6.09.2017, 10:45
Tak tak, a cioteczna siostra redaktora 23 lata temu chodziła do szkoły z krewną burmistrza, i to na pewno dlatego teraz się z nim "pieści". Kto Wam te teorie spiskowe układa?
siostra basen
siostra basen 6.09.2017, 08:03
A gdzie tu jest o burmistrzu? Artykuł o termach, a ty pierdzielisz o bumku, weź się ogarnij. Zresztą co to ma za znaczenie, że dziennikarzowi płaci syn szefa Aquaparku? Bo nie kumam związku.
pytający
pytający 5.09.2017, 22:25
Śniecikowski wam to pisał :) ?
Zamalowanego nie kolega
Zamalowanego nie kolega 5.09.2017, 21:33
Problema,nie ma sól się sprzeda,kapucha popłynie,aż Skrwą łotry z łąkowej do Sierakówka spłyną.
Ala
Ala 5.09.2017, 20:16
AKS mami ludzi, wszystko obieca zeby wcisnac swoje zgrabne cztery litery na upragniony stołek , a fe!
Legion
Legion 6.09.2017, 08:38
Co ty piszesz jakie zgrabne cztery litery raczej wrota od stodoły a na stołku jak by usiadła i wstała to by stołka nie było
 Kolega zamalowanego
Kolega zamalowanego 5.09.2017, 18:46
oskarżasz innych ,że kłamali!!!! A sam redaktorze robisz to samo,a jesli to prawda co piszesz .To latem jak by przewineło się 6 tyś ludzi jak napisałeś to w kasach miejsca na kapuchę by brakowało.Gwarantowany sukces że,Skrwą by czekolada płyneła??
Rolnik
Rolnik 4.09.2017, 16:18
Nie oszukujmy się.
Na tym terenie już zawsze będą jedynie siano* zbierać.

*nie mylić z kasą. :-).
seba
seba 4.09.2017, 15:03
Jak zwykle - IdG i kiełbaska przedwyborcza dla gawiedzi. Będziemy widzieć termy jak świnia niebo.
do seba
do seba 6.09.2017, 13:05
najpierw musza miec burmistrza z idg a potem ocenimy, ja jestem za. nie można oceniac z góry że nie. jestem za.
Romuald
Romuald 6.09.2017, 13:14
Nie będzie burmistrza z IdG w Gostyninie

Pozostałe