Sobota, 24.02.2018, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Podsumowanie działań NURD

  • 4.08.2017, 12:39
  • KPP Gostynin
Podsumowanie działań NURD
Wczoraj na gostynińskich drogach w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci drogówki przeprowadzili działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". Mundurowi swoją uwagę w szczególności skierowali na pieszych, rowerzystów i motorowerzystów łamiących przepisy ruchu drogowego.

Akcja "NURD" (niechroniony uczestnik ruchu drogowego) ma na celu poprawę bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Przede wszystkim zwracano uwagę na zachowania pieszych. W trakcie działań policjanci nie odnotowali poważniejszych naruszeń prawa, jednak 3 pieszych nie zastosowało się do obowiązku przechodzenie przez jezdnię w miejscu wyznaczonym. Ponadto wczoraj mundurowi zwracali również szczególną uwagę, na to w jaki sposób po drogach poruszają się rowerzyści, którzy także zaliczają się do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dwóch z nich zostało ukaranych za jazdę po chodniku.
Przypominamy, że zgodnie z kodeksem drogowym rower może pojawić się na chodniku wyjątkowo, w szczególnych sytuacjach – o czym mówi art. 33 ust. 5 ustawy prawo o ruchu drogowym:
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
W każdej sytuacji trzeba też pamiętać, że chodnik jest dla pieszych, zatem to pieszy będzie miał na nim bezwzględne pierwszeństwo, a kolarz ma obowiązek jechać powoli i zachować szczególną ostrożność.

KPP Gostynin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

@#$^&*
@#$^&* 4.08.2017, 19:09
Niestety w Gostyninie to pieszy musi spirda.. ć z chodnika bo rowery to plaga,a zwłaszcza te stare rury z koszkami z przodu.
Legion
Legion 5.08.2017, 10:10
Niema się co dziwić jak rowerzyści czują się bezpieczniej na chodniku jak na jezdni a zwłaszcza że młode gnoje jezdzą jak debile

Pozostałe