Sobota, 24.02.2018, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Związkowcy PKS-u wygrali w sądzie. "To nie koniec wojny"

  • 18.05.2017, 07:00 (aktualizacja 17.05.2017 18:40)
  • Bartosz Nowak
Związkowcy PKS-u wygrali w sądzie. "To nie koniec wojny"
Szczęśliwie dla związkowców PKS-u zakończył się proces wytoczony im przez pracodawcę. Po niemal dwóch latach sprawa znalazła finał w Sądzie Okręgowym w Płocku. Podejrzenia o działania niezgodne z ustawą o Związkach Zawodowych zostały uznane za bezpodstawne. Przewodniczący związkowców obawia się jednak, że pracodawca wciąż będzie pozbywał się "niewygodnych" pracowników.

Konflikt narodził się w 2014 roku, kiedy Starostwo Powiatowe sprzedało udziały gostynińskiego PKS-u. Tym samym cała załoga trafiła pod skrzydła nowego pracodawcy - spółki PKS Grodzisk Mazowiecki. Zdaniem związkowców, ten już od samego początku nie wywiązywał się z zapisów w umowie, w świetle której spółka zobligowana jest do wypłacenia świadczeń z Zakładowego Funduszu Socjalnego oraz świadczeń związanych z urlopem wypoczynkowym pracowników. Nowy właściciel miał również dokonywać drastycznych cieć wynagrodzeń.

Dopiero po interwencji Związków Zawodowych u starosty, zaległe pieniądze zostały wypłacone pracownikom. Zdaniem przewodniczącego związkowców, Edwarda Chojnackiego, to zadziałało na pracodawcę jak płachta na byka, a przy zwolnieniach w pierwszej kolejności wypowiedzenia z pracy otrzymywali "niewygodni" członkowie Związków.

We wrześniu 2015 roku prezes spółki złożył pozew cywilny do Sądu Okręgowego w Płocku o ustalenie, czy Związek Zawodowy PKS-u działa zgodnie z ustawą o Związkach Zawodowych. Jak twierdzi E. Chojnacki, szef spółki w tym czasie miał kontynuować pozbywanie się związkowców.

- W czasie trwania procesu na celowniku kierownictwa spółki stanęły osoby funkcyjne w tej organizacji, ja otrzymałem trzy nagany - dwie sąd już uchylił a trzecia jest w toku, natomiast sekretarz jedną, która również została uchylona - wyjaśnia przewodniczący związkowców.

Na rozstrzygnięcie trzeba było czekać aż do końca kwietnia tego roku. Sąd w całości oddalił powództwo oraz zasądził na rzecz pozwanego koszty postępowania. Wyrok nie jest prawomocny.

Decyzja sądu w odczuciu Edwarda Chojnackiego nie kończy jednak problemów trawiących firmę od wewnątrz. 

- Nie sądzę, by sytuacja miała ulec zmianie. Prezes spółki wspólnie z kierownictwem wciąż będzie pozbywał się niewygodnych pracowników - niepokoi się przewodniczący Związków.

Co na to zarząd spółki?

- Po pierwsze my nie prowadzimy żadnej polityki. Po drugie zwolnienia otrzymują i otrzymywać będą nie pracownicy "niewygodni", a ci, którzy nie wypełniają przypisanych im obowiązków. Zakład jest po to, żeby przychodzić i uczciwie pracować - ripostuje prezes Radosław Marek.

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

orion
orion 19.05.2017, 20:20
Związkowe nieroby,to dobrze się mają.We PRL,nauczyli się nic nie robienia.Teraz,to krzywda-kiedy popracować się powinno.
menda
menda 18.05.2017, 20:00
Przyczepili się jak rzep psiego ogona.Psa szkoda,bo tylko odcięcie ogona-uwolnić,o tych nieszczęśników się da.
Rex
Rex 18.05.2017, 18:51
Tok myślenia pana R. i pani O. jest na podobnym poziomie. Grubo poniżej średniej!!!
bruno na.
bruno na. 18.05.2017, 07:23
cyt. "Zakład jest po to, żeby przychodzić i uczciwie pracować..." jaki zakład??? chyba się pany preziowi popitoliło w główce??? Tabor transportowy zlikwidowany a komunikacja międzymiastowa nie istnieje. Stację paliw to i mój pies by poprowadził, gdybym go nauczył obsługiwać kasę fiskalną.
Były
Były 18.05.2017, 16:48
Naucz swojego psa sprzątac po sobie kupy ktore zostawiasz ty
Patrzacy zboku
Patrzacy zboku 18.05.2017, 12:54
Dlaczego nikt nie powie ile spraw w sadzie pracy bylo i jest obecnie i za kazdym razem prezes i kierowniczka pani Zofia przegrywaja bo racja jest po stronie pracownikow

Pozostałe