Sobota, 24.02.2018, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

MPK przed ogromnym wyzwaniem. Potrzebna jest rewolucja

  • 16.02.2017, 07:00 (aktualizacja 27.02.2017 09:31)
  • Bartosz Nowak
MPK przed ogromnym wyzwaniem. Potrzebna jest rewolucja
Ostatnie awarie sieci wodociągowej w Gostyninie budzą niepokój nie tylko mieszkańców, ale i samego prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. W rozmowie z naszym portalem, Władysław Dziachan mówi, co jego zdaniem stanowi przyczynę namnażających się usterek i co zrobić, aby zapobiec wodno-kanalizacyjnej katastrofie.

Co było przyczyną awarii, która w weekend sparaliżowała Gostynin? Zdaniem prezesa stoi za tym wieloletnia eksploatacja sieci oraz warunki atmosferyczne.

- Sieć wodna w mieście ma kilkadziesiąt lat, w większej części jest wykonana z żeliwa, które jest materiałem dość kruchym, a ponadto ulega działaniu korozji. Pewne znaczenie ma też pogoda, przedłużające się mrozy powodują głębokie przemarzanie gleby i prawdopodobieństwo takich zdarzeń znacząco wzrasta - wyjaśnia W. Dziachan.

Jak słyszymy, poważne prace w tym zakresie są kosztowne i kłopotliwe organizacyjnie, choćby ze względu na konieczność prucia asfaltu, zmianę organizacji ruchu itd. Jak twierdzi szef MPK, mimo to na terenie Gostynina podejmowane są pewne przedsięwzięcia modernizacyjne.

- Wymieniona została część kanalizacji przy ul. Kilińskiego, z oczywistych względów było to robione w trakcie wymiany nawierzchni jezdni. Ponadto planujemy wymianę sieci wodociągowej na całej długości ul. Floriańskiej, na odcinku ok. 300 metrów. Stare, żeliwne rury zostaną wymienione na nowe - z tworzywa. I tym razem prace mają być skoordynowane z planowanym przedsięwzięciem wymiany nawierzchni jezdni. W programie rewitalizacyjnym została zgłoszona wymiana sieci kanalizacyjnej wzdłuż ul. 3 Maja. To zadanie wymaga poważnego przygotowania organizacyjno-logistycznego i jest przewidziane w kolejnej transzy programu rewitalizacji - informuje szef spółki.

Niewątpliwie najpoważniejszą inwestycją, której stawić czoło musi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne to gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków. W tym roku spółka skupić się ma na pracach projektowo-koncepcyjnych. Celem MPK jest zbudowanie nowoczesnej oczyszczalni do 2020 roku.

Bartosz Nowak

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

piiisss
piiisss 20.02.2017, 08:16
a co to radny z Pis szuka nowego kandydata na burmistrza? ponoc spotkanie w piatek bylo...już nie popiera pawełka?
mietek
mietek 17.02.2017, 14:13
Inwestycje kod-kan w Gostyninie potrzebne jak swierze powietrze do oddychania.Przez wiele lat zaniechano w tym temacie jakiegokolwiek działania. Potrzebne dotacje ze środków unijnych ale to odbije się na cenie wody i ścieków kiedy do ceny bedzie musiała być liczona amortyzacja. Finansowanie placów zabaw bokiem PO wyjdzie i P S.
otto
otto 16.02.2017, 21:17
Drogi Brunonie,ja to taki mało,wykształcony,mało inteligentny.Zawsze,zupę pomidorową jadłem,oczywiście,że pomógł,mnie,ten z Łąkowej,co to zawsze wszystko wie.
otto
otto 16.02.2017, 20:29
Jeszcze,w latach 60-tych,to studnie w rynku były.Instalacje,wodociągowe,są dość nowe.Nie ma co kombinować.Bruno na,rurę podgryzł,a mimi jemu pomagała,tylko majtki po niej,na miejscu pozostały.Ale,my internauty,skromnie-to przemilczymy.
bruno na.
bruno na. 16.02.2017, 21:10
sam to wykumałeś czy ktoś ci pomógł????
mimi
mimi 16.02.2017, 14:42
Ma gość racje- ale,aż się prosi zrobić projekt inwestycji oczyszczalni i postarać się o dotacje z UE.Pyt-czy ktoś w urzedzie to potrafi?
ajawiem
ajawiem 17.02.2017, 15:15
No jak to kto??? Burmistrz zatrudnił za ciężkie pieniądze wybitnego specjalistę z Płocka - pana Roberta, który się zna na pozyskiwaniu środków z UE. Ma chłop teraz pole do popisu.
bruno na.
bruno na. 16.02.2017, 07:20
Nie trzeba być prezesem, żeby znać przyczyny awarii występujących w małych miastach zimą. Dziachan odkąd został pisuarowym prezesiem przestał tworzyć pseudopublikacje na które z utęsknieniem czeka "ciemny lud"...

Pozostałe