Piątek, 20.10.2017, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Gostynińscy politycy o TW Bolku: zdrajca, czy legenda?

Gostynińscy politycy o TW Bolku: zdrajca, czy legenda?
Wczoraj Instytut Pamięci Narodowej rozwiał wątpliwości co do tożsamości TW Bolka. Ekspertyza teczki tajnego współpracownika SB potwierdziła, że był nim Lech Wałęsa. Jaki wpływ te wydarzenia mają na ocenę postaci byłego przywódcy Solidarności i prezydenta RP? Pozostanie bohaterem, zniknie z kart historii, czy też powróci do nich w roli zdrajcy narodu? O to zapytaliśmy gostynińskich polityków.

Biegli grafolodzy stwierdzili, że pismo Bolka jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy.  Zebrane przez IPN materiały dowodzą, że od 29 grudnia 1970 roku do 19 czerwca 1976 roku późniejszy prezydent był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Kim teraz Lech Wałęsa jest w oczach polityków z gostynińskiego podwórka?

Paweł Kalinowski, burmistrz:

Ta ekspertyza była tylko formalnością. To, że Lech Wałęsa współpracował z bezpieką było tak naprawdę wiadome już od kilkunastu lat i jeżeli ktoś śledził sytuację na bieżąco, nie jest to dla niego żadną niespodzianką. Myślę jednak, że mimo wszystko Lech Wałęsa będzie szedł w zaparte i nigdy oficjalnie się nie przyzna, ani nie przeprosi.

Agnieszka Korajczyk-Szyperska, liderka IdG

Tak naprawę nie spodziewałam się innego wyniku ekspertyz aniżeli te o których usłyszeliśmy. W tym momencie  chodzi głównie o zdeklasowanie Lecha Wałęsy więc wynik ekspertyz nie jest zaskoczeniem. Ja nie mam kompetencji żeby to oceniać. Przypomnę tylko jedno świat ocenił Lecha Wałęsę – i dla świata Lech Wałęsa jest i będzie symbolem Solidarności.

Wiesława Radecka, radna miejska

Nie chcę całkowicie skreślać Lecha Wałęsy, lecz informacje IPN-u wydają się ewidentnie świadczyć o jego kontaktach z tajnymi służbami. Oczywiście zdania na ten temat będą podzielone,w  oczach wielu Polaków wciąż pozostanie bohaterem. W moim odczuciu Lech Wałęsa powinien odpuścić sobie zaprzeczanie wszystkim tym informacjom i okazać odrobinę pokory.

Roman Augustyniak, przewodniczący zarządu PO w Gostyninie

Dożyliśmy czasów kiedy "mali ludzie" mający cały aparat władzy chcą zmienić historię Polski pod swoje potrzeby i dla własnych celów. Dla mnie Lech Wałęsa to symbol prawdziwej Solidarności. Osoba, która poświęciła się całkowicie dla idei wolnej Polski. Polska zawsze będzie podzielona w interpretowaniu zasług Prezydenta Lecha Wałęsy

Teresa Kiereś, radna powiatowa

Nie zamierzam wybielać, ani gloryfikować Lecha Wałęsy, nigdy nie miałam wątpliwości, że podpisał to, co podsunęli u esbecy. Próby szkalowania i deprecjonowania jego osoby uważam jednak za niskie i niesmaczne. Cała historia związana z TW Bolkiem przedstawiana jest w sposób niesprawiedliwy, pozbawiony kontekstu. Uważam, że Lech Wałęsa jako młody człowiek został zmanipulowany, musiał chronić siebie i najbliższych i w żaden sposób nie powinno umniejszać to jego zasług dla Polski.

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (68)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oen
Oen 1.03.2017, 21:31
Wałęsa,wszem i powszechnie wiadomo,jest to głąb.Przykre,sam na tego głąba ,nabrać się dałem.Jedno,jednak co mnie,trochę usprawiedliwia,że prostak ten nigdy mgr inż.sobie nie kupił.Coś,tak jakoby,pani tego nie rozumie.
otto
otto 20.02.2017, 23:05
Maksymilianie,święte słowa,ale tak coś-na nie szczerą ciotę mnie wyglądasz.
Maksymilian
Maksymilian 20.02.2017, 22:59
Ludzie, głosujcie na Kalinowskiego, na człowieka prawego, przedstawiającego prawdę.
jeans
jeans 17.02.2017, 20:48
Dwa kolejne pozwy przeciwko R. Augustyniak z dnia 17 lutego 2017 r.
kot GUCIU
kot GUCIU 17.02.2017, 20:31
Dzisiaj,jest moje święto,oraz mojej rodziny.My,koty człowieków,bardzo lubimy.Jesteśmy wierni,jesteśmy szczerzy.Ale,są tacy,co nas nie lubią.My,to nie psy,co są wredne,panów swoich oszukują.My,koty honor mamy,króla Lwa mamy.POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZŁOWIEKÓW.kot GUCIU.
anatolek
anatolek 14.02.2017, 01:25
Romek cale miasto sie do tej pory smieje jak prosiles kolege S. zeby pogadal z poslanka Gapinska zeby zalatwila Panu prace w Płocku u Nowakowskiego, a Pan misiewiczów wytyka!!!!!!!!!!!! jest pan takim hipokrytom, że skali brak!!!!!!!!!
Popieram
Popieram 12.02.2017, 09:33
ppaniAgnieszko popieram,gratulacje,buziaczki.ja nie widziałam by do naszego miasta ktos zaprosil takie osobistosci. gratulacje.nasz gostynin sławny.
sołtys Wawrzon
sołtys Wawrzon 10.02.2017, 21:06
Bolek,a opony,co w SKR Bobowie,z.***eś,to oddałeś?
Towarzysz Pietrucha
Towarzysz Pietrucha 7.02.2017, 21:00
gangster,ty się wyluzuj.Ustawka,była taka.My,niby komuniści,wy niby demokraci.Walimy do przodu,durnia Wałęse mamy,niby robotnik,ale nasza łajza.Stan wojenny,dowiódł tego,że my towarzysze,się nie pomylili.
gangster
gangster 7.02.2017, 20:45
A gdzie byli bohaterzy od siedmiu boleści z pisdu w stanie wojennym - co , pewnie byli tak zakonspirowani że gdyby nie dziury w kietce matki toby nie wiedzieli że to już południe, niedziela, i że teleranka nie będzie. 'kombatańci'' w pluciu na gorszy sort.
Oen
Oen 7.02.2017, 20:19
Do oburzony,dzieci p.Kiereś,to na wyspach angielskich,śmieci zbierają,ulice zamiatają.Taka,jest TO MATKA.
Agusia
Agusia 7.02.2017, 12:33
Do Zbigniewa Radeckiego. Przeczytałem Pana zachętę do zainteresowania się jedną kandydaturą z GCR na Burmistrza. Jeśli chodzi o Panią Mariolę, to uchowaj nas Panie nawet od myślenia o tej osobie jako kandydatce. Totalny chaos i lekceważąca postawa wobec innych. Do pracy w zespole, w administracji absolutnie. Zapytaj Pan Starostę i w Urzędzie Miasta. Tam swoją karierę rozpoczęła i zakończyła w ciągu kilku miesięcy.
Tow.Ryszard C.
Tow.Ryszard C. 6.02.2017, 22:29
Czesiek,ty nie podskakuj,bo to ja wam GWS założyłem,tego cieluna podłożyłem.Razem,was wydymaliśmy i co ty Święta prawda-na to?
Leszek Z.,z ul.Wojska Polskiego
Leszek Z.,z ul.Wojska Polskiego 5.02.2017, 20:35
Wałęsa to mój,klimat,tak samo jesteśmy wykształceni,tak samo z sobaczeni.Trzymaj się Lechu jak naj dłużej,Ryszard C.,też jest z nami.
Czesiek ze Wspólnej
Czesiek ze Wspólnej 6.02.2017, 09:37
Udał ci się ten wpis,znam tych delikwentów.Świetą prawdę napisałeś.
Zuzanna
Zuzanna 5.02.2017, 14:50
Taborecie,taborecie,właśnie ludzi poważnych,jako komentatorów,jest nam bardzo potrzeba.Wypada użytecznych idiotów uczyć-nawet trzeba i pouczać.Taboret w całym jesteś,jestestwie swym,nic ten,pasuje do ciebie jak ulał.Rodzice twoi,dużo miłosierdzia Bożego w sercu mieli,że imienia tego na chrzcie tobie-NIE NADALI.
taboret
taboret 5.02.2017, 11:42
Nieraz potrzeba takich użytecznych idiotów by rozrabiali bo ludziom poważnym to nie wypada.
Zuzanna
Zuzanna 4.02.2017, 21:50
Szanowny,p.R.Augustyniak,ja to pana nawet rozumiem.Tak tylko się zastanawiam,czy to pan jest szefem gostynińskiego PO,czy pana pryncypał? Ponieważ,mam wiele wątpliwości,to meble kupuję w mieście Kutnie,ul.Przemysłowa.Zaprawdę powiadam wam,trzy olbrzymie sklepy,wybór olbrzymi i na każdą kieszeń.Dowóz,bezpłatny i do Gąbina i Gostynina.Polecam,sklepy meblowe w Kutnie,ul.Przemysłowa,szczęśliwa klientka Zuzanna.
Z Łącka
Z Łącka 5.02.2017, 09:08
Ja też przeniosę się do Kutna albo Płocka.
Ten Pan
Ten Pan 3.02.2017, 20:58
Wcześniej,była Lista Pana Wilsztejna,ogólnie to wiemy,kto kablował do SB.Wszyscy,wredni,kablarze,mają w majestacie prawa,być ujawnieni.Ale,nic to nie zmieni,zawsze były,ludzkie śmiecie i będą.
Ten Pan
Ten Pan 3.02.2017, 20:58
Wcześniej,była Lista Pana Wilsztejna,ogólnie to wiemy,kto kablował do SB.Wszyscy,wredni,kablarze,mają w majestacie prawa,być ujawnieni.Ale,nic to nie zmieni,zawsze były,ludzkie śmiecie i będą.
Juzek cymbołek
Juzek cymbołek 3.02.2017, 20:20
Droga Beg,ono,znaczy,Wałęsa,to ustawka była,PZPR,w latach,już 70-tych widziała,że bankrutami,politycznymi i ekonomicznymi są.Kombinować poczęli by,z g.wna tego wyjść i na drzewach nie zawisnąć.Niestety,społeczeństwo oszukać się dało.Bolka,podrzucili,omamili.JA TEŻ,BARDZO CZUJĘ SIĘ PODLE.Że takiemu bydlakowi oszukać się dałem.
beg
beg 3.02.2017, 15:32
Wałęsa dla tysięcy Polaków był symbolem nadziei na pokonanie esbeków, partyjniaków i ich rodzin panoszących się WSZĘDZIE za PRL.
Ludzie w niego wierzyli. Cieszyli się, gdy pokazywano, jak arogancko odnosi się do ówczesnych władz, podziwiano jego talent przyciągania tłumów robotników. Kiedy w stanie wojennym partyjniaki proponowali utworzenie rządowej Solidarności, nikt nie chciał się do niej zapisywać, chociaż proponowali np. talony na samochody. ( w Bodopolu partyjniaki zawiązały taką solidarność i dyrektor tylko z nią chciał rozmawiać). Z obrzydzeniem patrzono na panoszących się w zakładach ormowców z bronią na ramieniu ( kto pamięta Izydorczyka latającego po POLAMIE ?) Nikt nie przypuszczał nawet, że Wałęsa, ten człowiek, którego podziwiały tłumy - pięknie powiedział na pogrzebie ks. Popiełuszki: " Solidarność" nie zginie, bo Ty oddałeś za nią życie" może być kapusiem, że może sprzedawać swoich kolegów. Ileż wiązaliśmy z nim nadziei, jak cieszyliśmy się jego Noblem! Esbecja, partyjniaki, milicjanty roznosiły o nim plotki, naigrywały się, szydzili, ale my nie wierzyliśmy, bo nie raz przekonaliśmy się, że umyślnie, z premedytacją nas skłócali. W czasie wyborów roznosiłam ulotki "chcemy Lecha, nie Wojciecha". A kilkanaście miesięcy później z niedowierzaniem patrzyliśmy jak przypija z Kiszczakiem, łasi się do Jaruzela, a komuchy mają się dobrze, ba, niektórzy mają jeszcze lepiej niż mieli! Wyprzedają banki, polskie zakłady i polską ziemię, bogacą się za twoim przyzwoleniem, gnębią prawdziwych, honorowych Polaków, takich jak premier Olszewski, Walentynowicz.....To była tylko twoja gra????Lechu, tego ci nigdy nie wybaczymy! Dzisiaj opluwasz robotników, nie szanujesz naszych bohaterów, a z pompą uczestniczysz w pogrzebach tych, którzy wprowadzili stan wojenny, utożsamiasz się z KODem i bronisz esbeckich emerytur, gdy oddani Polsce - popierający ruch Solidarność - ledwo wiążą koniec z końcem na głodowych świadczeniach. Mogłeś być wielki! Kiedyś Ziemkiewicz określił cię słowami " Od zera do bohatera i od bohatera do zera" i ja podpisuję się pod tym stwierdzeniem.
fakt
fakt 3.02.2017, 17:20
To ci dopiero paradoks ilu było kapusi Polamowskich i partyjniaków na spotkani z tym konfidentem na "zamku"
aiwi
aiwi 2.02.2017, 23:10
swich,masz na myśli A.Michnika,teczkę,to on sobie sprzątnął w dogodnym czasie.Wałęsa swojej też szukał,ale p.Kiszczak okazał się inteligentniejszy.Teczka,Michnika jest zmielona-masz odpowiedż.
Oen
Oen 2.02.2017, 21:25
Szanowny,panie Oburzony,p.Kiereś,jest to zwykła łajza.D.py,każdemu da,ona tak ma wstydu żadnego nie ma.W dawnych latach,to baty by za działały-i na śmietnik trafiła by,tam gdzie jest jej miejsce.
swich
swich 2.02.2017, 21:09
A co gostynińscy politycy by powiedzieli - o "człowieku wolności" - który wydaje corocznie MILIONY na ochronę przed suwerenem , który był niemile zaskoczony że go nie internowano - tylko po przesłuchaniu wypuszczono - gdzie jest jego teczka?
a
a 2.02.2017, 15:30
Bolek to mojego ojca sasiadem byl jak se Bolek z braciakiem popili to z klonica po wsi ludzi ganiali.Wszyscy odetchneli jak Bolek do roboty do Gdanska pojechalg
lee
lee 2.02.2017, 09:31
... i jeszcze jedno dość istotne zdanie w tym temacie - podpisy Wałęsy w teczce TW "Bolek" są prawdziwe.
lee
lee 2.02.2017, 09:29
IPN podał dokumenty, a każdy rozumny człowiek powinien wyciągnąć z tego wnioski. Widzimy co o tym sądzi burmistrz Paweł Kalinowski i widzimy co o tym sądzi Romek Augustyniak, widzimy co o tym sądzą grafolodzy. To daje dużo do myślenia i świadczy o wypowiadającym się w temacie.
Spójrzcie na PO w Gostyninie teraz, kiedy przewodniczącym zarządu PO jest Augustyniak i wspomnijcie co było przed laty, kiedy szefem PO był tutaj Piotr z Płocka.

O mało co
O mało co 2.02.2017, 15:59
Teraz jest śmiechu warte. Agresor bez wiedzy podejmuje próby stania się ważnym. Aby stać się kimś ważnym w lokalnym środowisku trzeba na to zapracować nie krzykiem, a pracą.
zalesie
zalesie 2.02.2017, 09:12
Pielęgniarz Kalinowski co on mówi , co on wie
oburzony
oburzony 2.02.2017, 07:25
Pani radna Kiereś! Co za tłumaczenie, że musiał chronić siebie i najbliższych? więc dlatego można donosić na kolegów i zarabiać na tym ohydnym procederze pieniądze? To nie umniejsza jego zasług?! I to mówi radna, nauczycielka? Piękna moralność. Ale autorytet ma ta pani, co to raz dla kasy jest u śniecia, potem dla kasy leci do PSL. I to jest właśnie NIESMACZNE, proszę pani nauczycielki.Gratuluję redakcji wyboru "polityka".
a
a 2.02.2017, 15:31
Pewnie chodzilo o to ze dzieci narobil i bida byla
tragedia
tragedia 2.02.2017, 08:26
A była jeszcze w Porozumieniu Ziemi Gostynińskiej u Pagórka. Jaka moralność taka wypowiedź. Ale redaktor wybrał pseudo polityków.
pytanie
pytanie 2.02.2017, 06:57
Ta hanka od niuńka???????????????????
Trochę starszy
Trochę starszy 1.02.2017, 22:51
Pamiętasz jeszcze,niezależny,że w tych wyborach,to tylko TW,za kandydatów robiły.Tak,Jaruzelski wówczas wybierał.
szafka łazienkowa
szafka łazienkowa 1.02.2017, 22:42
Mały, zakompleksiony człowieczek od meblościanki poproszony o wypowiedź. Świat się śmieje
paweł
paweł 3.02.2017, 07:21
Wolę że ktoś pracuje uczciwie niż kradnie pieniądze publiczne lub siedzi i nic nie robi za nasze pieniądze z gronem swoich przy***sów od plotek
piotr
piotr 3.02.2017, 10:09
Romek nie denerwuj się, to tylko komentarze.
taboret
taboret 2.02.2017, 08:29
Popieram, świat rechocze. Kto to w ogóle jest ten Romek?
Jestem wesoły Romek, skręcam sobie szafki, chciałbym być kimś ważnym, mam dosyć szafek.
niezależny
niezależny 1.02.2017, 21:23
Pamiętam w 1990 jesień, tylko Ubecy namawiali aby większość oddała głos na TW Bolek
Towarzysz Pietrucha
Towarzysz Pietrucha 1.02.2017, 21:14
Widzicie,towarzysze jak to działa.Jeżeli,ktoś się otarł o gu.wno PZPR,to,my pilnujemy,by by łba nie wysuwał.Ponieważ,wszyscy starsi o to g.wno sie otarli-to w ręku ich mamy.
miło
miło 1.02.2017, 21:05
haniu jakaś ty mądra , jak ten twój z łąkowej
nonez
nonez 1.02.2017, 21:02
Pani,Kiereś,mój "kolega" kiedy był młody,też popełnił błąd.Alimenty płacił,ale uważał że nie sprawiedliwie,ponieważ panna,na d.pę,jego na ciągnęła.Taka,to manipulantka była.
Zuzanna
Zuzanna 1.02.2017, 20:20
Kto to jest ta,ta p. Korajczyk-Szyperska,nikt,co to jest Indg,mniej niż zero.O Radeckiej,Augustyniaku i Kiereś,nie wspomnę,pomna na Miłosierdzie Boże.
soltys
soltys 1.02.2017, 19:53
czym rozni się walesa od szyperskiej i augystyniakow? niczym! nie potrafią się przyznać do prawdy. walesa do współpracy z sb a szyperska i augustyniki do miejsc zamieszkania.
taka różnica
taka różnica 3.02.2017, 11:20
A tym,że jej jeszcze wąsy nie urosły......
pis
pis 1.02.2017, 19:48
to Hanka rządzi w urzędzie a ten z Zalesia szkoda gadać
Admas
Admas 1.02.2017, 19:37
Hanka przecież wiemy wszyscy, że to ty piszesz te komentarze, wyciągasz informację które są dostępne dla urzędników. Boisz się że koryto Ci się skończy za 2 lata.
mimi
mimi 1.02.2017, 19:25
Gdyby się przyznał ,tak jak wielu z solidarności,to bym mu odpuściła,ale tego co robił jako prezydent nigdy.Tym co teraz plecie, to jest żenujące i świadczy jakim malutkim facetem był i jest.Taki pegeerowy cwaniaczek.
Wujo
Wujo 1.02.2017, 19:25
Niechaj praca dla dobra miasta wypełni wasz czas
PZPR
PZPR 1.02.2017, 18:50
Głodowski był w PZPR więc dużo by powiedział o Gumułce, Jaruzelskim itd
szkoda słów...
szkoda słów... 1.02.2017, 20:38
Co on może powiedzieć o tamtych czasach? Był kanarem i nigdy nie należał do solidarności. wzieli go do inernatu, bo zaprowadzil esbeków do solidarnościowca i tam też kablował, do tej pory kumpluje się z milicjantami - niby gołębiarzami. wielki działacz. PiS. śmieszne. Latał koło doktorka i się załapał za partyjną kasę - jak większość jego kolesiów.
Lucień
Lucień 1.02.2017, 18:48
Po co pytacie Kalinowskiego, przecież on mówi co mu Jacek Liziniewicz leśnik powie, wujoooooo
łąkowa
łąkowa 1.02.2017, 18:43
Hanka z łąkowej, co była w ciąży z wodzem???
Gostynianin
Gostynianin 1.02.2017, 18:42
Augustyniak niech się nad sobą zastanowi bo wiele gada pisze a jest pionkiem
emeryt
emeryt 1.02.2017, 16:49
jacy politycy takie miasto bezrobocie zadłuzenie na kazdym szczeblu(miasto, powiat)przekrety termalne zanieczyszczenie srodowiska
Legion
Legion 1.02.2017, 18:28
Praca w gostyku jest dla tych co chcą pracować
Rrryyy
Rrryyy 1.02.2017, 16:35
Jeśli tacy "duzi politycy" jak pan Roman i pani Agnieszka wyrażają swoja aprobatę w tej sytuacji. To wjadomo kim był Wałęsa! !!!!!
ronin
ronin 1.02.2017, 14:26
Jacy "wy" jesteście mali w swym ocenianiu tego KAPUSIA,PROSTAKA.Potrzeby polityczne zmuszają was do koślawienia rzeczywistości! Panie Augustyniak,Pani Korajczyk,co wy wiecie o tamtych czasach,co wy wiecie.....klepiepiecie takie wersje jakie wam nakreśliło resortowe towarzystwo....czyli wyznajecie tę "trzecią prawdę"
Jurek
Jurek 1.02.2017, 14:00
A jacy to politycy? To politykierzy nie mający pojęcia jak było w tamtych latach. Zapytajcie Pagórka, Głodowskiego, Gierulową, Zapalskiego, Kujawskiego czy Robackiego to wam wydadzą opinię. Tacy jak pytacie: Kalinowski, Korajczyk, Augustyniak zawszę będą interpretować pod własne potrzeby. Redaktorku, trochę wiedzy o życiu politycznym Gostynina nie zaszkodzi
Wojciech Cejrowski
Wojciech Cejrowski 1.02.2017, 12:43

Gdyby po roku 1989 Wałęsa rozwalił komunę do czego miał idealne warunki), zamiast pić z nimi wódkę, wówczas moglibyśmy machnąć ręką na całość jego współpracy z bezpieką. I to bez względu na to, czy został agentem, żeby ratować Ojczyznę, czy ze strachu, czy dla pieniędzy.
Byłby jak Ryszard Kukliński.
Nikt dzisiaj nie sądzi Kuklińskiego z tego, że był wysoko postawionym oficerem komunistycznej armii. Jest bohaterem i patriotą za to, co uczynił potem. Niestety, Wałęsa po 1989 roku chronił czerwonych i pomagał im umocnić ich pozycję. Dlatego, zamiast być bohaterem, Wałęsa zostaje zapisany w historii jako kapuś, który donosił na kolegów za pieniądze.
szymek-6
szymek-6 1.02.2017, 12:04
JA w swoich szeregach solidarności miałem dwóch agentów UB jeden prowadzi sklep na ratajach drugi jest dyrektorem 26 lat. w zakładzie było 104 osoby a w związku 102.tylko dyrektor i księgowy nie byli ze względu na to że ich by zwolnili ci z płocka .CHWAŁA BOHATEROM..........
zyga
zyga 1.02.2017, 20:51
Myślę, że dla nikogo dzisiaj nie jest tajemnicą, że w każdym zakładzie solidarność była nafaszerowana kapusiami takimi jak wałesa - dostawali kasę, mieszkania, wczasy, przedszkola, ich dzieciaki stypendia, kolonie. Solidaruchy dostawały w dupę, bo bronili swojego przywótcę, z którego komuchy kpili i dowcipkowali, Bolek pozwalał im się bogacić i żyć jak pączki w maśle, więc teraz raptem albo go bronią albo szydzą, ze co było a nie jest nie pisze się w rejestr. Bolek bohaterem ???Ludzie raz można było się dać oszukać, ale dzisiaj? Mając taką wiedzę?

Pozostałe