Poniedziałek, 11.12.2017, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Gostynińscy politycy o TW Bolku: zdrajca, czy legenda?

Gostynińscy politycy o TW Bolku: zdrajca, czy legenda?
Wczoraj Instytut Pamięci Narodowej rozwiał wątpliwości co do tożsamości TW Bolka. Ekspertyza teczki tajnego współpracownika SB potwierdziła, że był nim Lech Wałęsa. Jaki wpływ te wydarzenia mają na ocenę postaci byłego przywódcy Solidarności i prezydenta RP? Pozostanie bohaterem, zniknie z kart historii, czy też powróci do nich w roli zdrajcy narodu? O to zapytaliśmy gostynińskich polityków.

Biegli grafolodzy stwierdzili, że pismo Bolka jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy.  Zebrane przez IPN materiały dowodzą, że od 29 grudnia 1970 roku do 19 czerwca 1976 roku późniejszy prezydent był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Kim teraz Lech Wałęsa jest w oczach polityków z gostynińskiego podwórka?

Paweł Kalinowski, burmistrz:

Ta ekspertyza była tylko formalnością. To, że Lech Wałęsa współpracował z bezpieką było tak naprawdę wiadome już od kilkunastu lat i jeżeli ktoś śledził sytuację na bieżąco, nie jest to dla niego żadną niespodzianką. Myślę jednak, że mimo wszystko Lech Wałęsa będzie szedł w zaparte i nigdy oficjalnie się nie przyzna, ani nie przeprosi.

Agnieszka Korajczyk-Szyperska, liderka IdG

Tak naprawę nie spodziewałam się innego wyniku ekspertyz aniżeli te o których usłyszeliśmy. W tym momencie  chodzi głównie o zdeklasowanie Lecha Wałęsy więc wynik ekspertyz nie jest zaskoczeniem. Ja nie mam kompetencji żeby to oceniać. Przypomnę tylko jedno świat ocenił Lecha Wałęsę – i dla świata Lech Wałęsa jest i będzie symbolem Solidarności.

Wiesława Radecka, radna miejska

Nie chcę całkowicie skreślać Lecha Wałęsy, lecz informacje IPN-u wydają się ewidentnie świadczyć o jego kontaktach z tajnymi służbami. Oczywiście zdania na ten temat będą podzielone,w  oczach wielu Polaków wciąż pozostanie bohaterem. W moim odczuciu Lech Wałęsa powinien odpuścić sobie zaprzeczanie wszystkim tym informacjom i okazać odrobinę pokory.

Roman Augustyniak, przewodniczący zarządu PO w Gostyninie

Dożyliśmy czasów kiedy "mali ludzie" mający cały aparat władzy chcą zmienić historię Polski pod swoje potrzeby i dla własnych celów. Dla mnie Lech Wałęsa to symbol prawdziwej Solidarności. Osoba, która poświęciła się całkowicie dla idei wolnej Polski. Polska zawsze będzie podzielona w interpretowaniu zasług Prezydenta Lecha Wałęsy

Teresa Kiereś, radna powiatowa

Nie zamierzam wybielać, ani gloryfikować Lecha Wałęsy, nigdy nie miałam wątpliwości, że podpisał to, co podsunęli u esbecy. Próby szkalowania i deprecjonowania jego osoby uważam jednak za niskie i niesmaczne. Cała historia związana z TW Bolkiem przedstawiana jest w sposób niesprawiedliwy, pozbawiony kontekstu. Uważam, że Lech Wałęsa jako młody człowiek został zmanipulowany, musiał chronić siebie i najbliższych i w żaden sposób nie powinno umniejszać to jego zasług dla Polski.

Bartosz Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (68)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oen
Oen 1.03.2017, 21:31
Wałęsa,wszem i powszechnie wiadomo,jest to głąb.Przykre,sam na tego głąba ,nabrać się dałem.Jedno,jednak co mnie,trochę usprawiedliwia,że prostak ten nigdy mgr inż.sobie nie kupił.Coś,tak jakoby,pani tego nie rozumie.
otto
otto 20.02.2017, 23:05
Maksymilianie,święte słowa,ale tak coś-na nie szczerą ciotę mnie wyglądasz.
Maksymilian
Maksymilian 20.02.2017, 22:59
Ludzie, głosujcie na Kalinowskiego, na człowieka prawego, przedstawiającego prawdę.
jeans
jeans 17.02.2017, 20:48
Dwa kolejne pozwy przeciwko R. Augustyniak z dnia 17 lutego 2017 r.
kot GUCIU
kot GUCIU 17.02.2017, 20:31
Dzisiaj,jest moje święto,oraz mojej rodziny.My,koty człowieków,bardzo lubimy.Jesteśmy wierni,jesteśmy szczerzy.Ale,są tacy,co nas nie lubią.My,to nie psy,co są wredne,panów swoich oszukują.My,koty honor mamy,króla Lwa mamy.POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZŁOWIEKÓW.kot GUCIU.
anatolek
anatolek 14.02.2017, 01:25
Romek cale miasto sie do tej pory smieje jak prosiles kolege S. zeby pogadal z poslanka Gapinska zeby zalatwila Panu prace w Płocku u Nowakowskiego, a Pan misiewiczów wytyka!!!!!!!!!!!! jest pan takim hipokrytom, że skali brak!!!!!!!!!
Popieram
Popieram 12.02.2017, 09:33
ppaniAgnieszko popieram,gratulacje,buziaczki.ja nie widziałam by do naszego miasta ktos zaprosil takie osobistosci. gratulacje.nasz gostynin sławny.
sołtys Wawrzon
sołtys Wawrzon 10.02.2017, 21:06
Bolek,a opony,co w SKR Bobowie,z.***eś,to oddałeś?
Towarzysz Pietrucha
Towarzysz Pietrucha 7.02.2017, 21:00
gangster,ty się wyluzuj.Ustawka,była taka.My,niby komuniści,wy niby demokraci.Walimy do przodu,durnia Wałęse mamy,niby robotnik,ale nasza łajza.Stan wojenny,dowiódł tego,że my towarzysze,się nie pomylili.
gangster
gangster 7.02.2017, 20:45
A gdzie byli bohaterzy od siedmiu boleści z pisdu w stanie wojennym - co , pewnie byli tak zakonspirowani że gdyby nie dziury w kietce matki toby nie wiedzieli że to już południe, niedziela, i że teleranka nie będzie. 'kombatańci'' w pluciu na gorszy sort.
Oen
Oen 7.02.2017, 20:19
Do oburzony,dzieci p.Kiereś,to na wyspach angielskich,śmieci zbierają,ulice zamiatają.Taka,jest TO MATKA.
Agusia
Agusia 7.02.2017, 12:33
Do Zbigniewa Radeckiego. Przeczytałem Pana zachętę do zainteresowania się jedną kandydaturą z GCR na Burmistrza. Jeśli chodzi o Panią Mariolę, to uchowaj nas Panie nawet od myślenia o tej osobie jako kandydatce. Totalny chaos i lekceważąca postawa wobec innych. Do pracy w zespole, w administracji absolutnie. Zapytaj Pan Starostę i w Urzędzie Miasta. Tam swoją karierę rozpoczęła i zakończyła w ciągu kilku miesięcy.
Tow.Ryszard C.
Tow.Ryszard C. 6.02.2017, 22:29
Czesiek,ty nie podskakuj,bo to ja wam GWS założyłem,tego cieluna podłożyłem.Razem,was wydymaliśmy i co ty Święta prawda-na to?
Leszek Z.,z ul.Wojska Polskiego
Leszek Z.,z ul.Wojska Polskiego 5.02.2017, 20:35
Wałęsa to mój,klimat,tak samo jesteśmy wykształceni,tak samo z sobaczeni.Trzymaj się Lechu jak naj dłużej,Ryszard C.,też jest z nami.
Czesiek ze Wspólnej
Czesiek ze Wspólnej 6.02.2017, 09:37
Udał ci się ten wpis,znam tych delikwentów.Świetą prawdę napisałeś.
Zuzanna
Zuzanna 5.02.2017, 14:50
Taborecie,taborecie,właśnie ludzi poważnych,jako komentatorów,jest nam bardzo potrzeba.Wypada użytecznych idiotów uczyć-nawet trzeba i pouczać.Taboret w całym jesteś,jestestwie swym,nic ten,pasuje do ciebie jak ulał.Rodzice twoi,dużo miłosierdzia Bożego w sercu mieli,że imienia tego na chrzcie tobie-NIE NADALI.
taboret
taboret 5.02.2017, 11:42
Nieraz potrzeba takich użytecznych idiotów by rozrabiali bo ludziom poważnym to nie wypada.
Zuzanna
Zuzanna 4.02.2017, 21:50
Szanowny,p.R.Augustyniak,ja to pana nawet rozumiem.Tak tylko się zastanawiam,czy to pan jest szefem gostynińskiego PO,czy pana pryncypał? Ponieważ,mam wiele wątpliwości,to meble kupuję w mieście Kutnie,ul.Przemysłowa.Zaprawdę powiadam wam,trzy olbrzymie sklepy,wybór olbrzymi i na każdą kieszeń.Dowóz,bezpłatny i do Gąbina i Gostynina.Polecam,sklepy meblowe w Kutnie,ul.Przemysłowa,szczęśliwa klientka Zuzanna.
Z Łącka
Z Łącka 5.02.2017, 09:08
Ja też przeniosę się do Kutna albo Płocka.
Ten Pan
Ten Pan 3.02.2017, 20:58
Wcześniej,była Lista Pana Wilsztejna,ogólnie to wiemy,kto kablował do SB.Wszyscy,wredni,kablarze,mają w majestacie prawa,być ujawnieni.Ale,nic to nie zmieni,zawsze były,ludzkie śmiecie i będą.
Ten Pan
Ten Pan 3.02.2017, 20:58
Wcześniej,była Lista Pana Wilsztejna,ogólnie to wiemy,kto kablował do SB.Wszyscy,wredni,kablarze,mają w majestacie prawa,być ujawnieni.Ale,nic to nie zmieni,zawsze były,ludzkie śmiecie i będą.
Juzek cymbołek
Juzek cymbołek 3.02.2017, 20:20
Droga Beg,ono,znaczy,Wałęsa,to ustawka była,PZPR,w latach,już 70-tych widziała,że bankrutami,politycznymi i ekonomicznymi są.Kombinować poczęli by,z g.wna tego wyjść i na drzewach nie zawisnąć.Niestety,społeczeństwo oszukać się dało.Bolka,podrzucili,omamili.JA TEŻ,BARDZO CZUJĘ SIĘ PODLE.Że takiemu bydlakowi oszukać się dałem.

Pozostałe