reklama
reklama

Długo wyczekiwana premiera filmu „Zieja”. Co ma przekazać nam historia życia ks. Jana Ziei?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Długo wyczekiwana premiera filmu „Zieja”. Co ma przekazać nam historia życia ks. Jana Ziei? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 28 sierpnia 2020 r. na ekrany polskich kin trafi film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. W roli głównej wystąpił Andrzej Seweryn. Jest to opowieść o niezwykłym kapłanie - księdzu Janie Ziei, który w imię najwyższych wartości moralnych, etycznych i religijnych nieraz ryzykował wszystkim, nawet własnym życiem. Film „Zieja” to jednak dużo więcej niż tylko opowieść o charyzmatycznym duchownym.
reklama

Jest rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR), zostaje wezwany na przesłuchanie. Rozmowy z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa staną się przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego niezwykłej duchowej postawy, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii wieku dwudziestego.

Jak podkreśla reżyser filmu, Robert Gliński, historia niezwykłego życia księdza Jana Ziei, duchownego, działacza społecznego, tłumacza, publicysty i pisarza religijnego, skupia w sobie wszystko, co najważniejsze w polskiej historii XX wieku. Ksiądz Zieja był naocznym świadkiem - wojny roku 1920, kampanii wrześniowej 1939, Powstania Warszawskiego, początków Komitetu Obrony Robotników (KOR) ? co więcej świadkiem mającym na te wydarzenia wpływ. Był kapelanem wojskowym podczas wojny polsko-rosyjskiej, a także kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. W tej posłudze nie ulegał fasadowemu patriotyzmowi. W kazaniach głosił, że nie można zabijać nikogo, nawet wrogów czyli Niemców. Bo to zbrodnia.

Film kocha buntowników. A Zieja nie był konformistą. Nie godził się na świat zastany. Zapłacił za to zresztą dużą cenę. Stworzony do pracy duszpasterskiej, przez większość życia zmuszony był do pracy poza własną parafią. Choć miał poczucie krzywdy, pogodził się z tym pokornie. Zostawił kazania, wyprzedzające swój czas, niezwykle dziś aktualne ? podkreśla autor filmu.

W filmie biografia Ziei jest naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego, to doskonała sposobność do pokazania współczesnemu widzowi tej historii w atrakcyjnej dramaturgicznie formie.

Dużym atutem filmu jest także znakomita obsada aktorska. W tytułowej roli wystąpił Andrzej Seweryn oraz Mateusz Więcławek. W pozostałych rolach, m.in. Zbigniew Zamachowski, Tadeusz Bradecki i Sonia Bohosiewicz. Film Zieja? został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, przy współfinansowaniu Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasta Lublin.

Dlaczego warto wybrać się do kin i nie pozostać obojętnym na tę historię? Jaki przekaz ?Zieja? ma dla współczesnego widza? Zapoznaj się z eksplikacją reżysera oraz jedną z pierwszych recenzji TUTAJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama